Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2018

Pri dvoch útokoch v Pakistane zabili najmenej 75 ľudíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASRAP
Foto: TASR/AP
Islamabad 13. júla (TASR) - Najmenej 75 ľudí vrátane politického kandidáta zahynulo v piatok pri dvoch rôznych útokoch zacielených proti predvolebným zhromaždeniam v Pakistane. Išlo o najkrvavejší deň v krajine za niekoľko posledných mesiacov, informovali pakistanskí predstavitelia. Všeobecné voľby sa budú konať 25. júla.


Najmenej 70 ľudí prišlo v piatok o život, keď sa samovražedný bombový útočník odpálil na predvolebnom zhromaždení v provincii Balúčistán na juhozápade Pakistanu. Oznámil to provinčný minister vnútra Hajdar Alí, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Medzi mŕtvymi je aj Navábzáda Sirádž Raísání, ktorý bol kandidátom do provinčného zákonodarného zhromaždenia. Potvrdila to jeho rodina.

"Môj brat už nie je medzi nami... Zabili ho ako mučeníka," povedal médiám Laškarí Raísání po bombovom útoku v meste Mastúng neďaleko provinčnej metropoly Kvéta.

Okres Mastúng v spomínanej provincii Balúčistán je pokladaný za baštu extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Aktívni sú tam aj militanti z protišiitsky zameraných milícií Laškare Džhangví.

V nemocniciach v Kvéte sa starajú o najmenej 120 zranených, uviedol agentúre DPA policajný predstaviteľ Imrán Chán.

Tento bombový útok je najkrvavejší, aký tento rok zasiahol Pakistan, a nastal len niekoľko hodín po tom, čo bomba nastražená pri ceste zabila päť ľudí v provincii Chajbar Paštúnchvá na severozápade Pakistanu. Informáciu poskytol miestny policajný šéf Churram Rašíd.

Bývalý hlavný minister provincie Chajbar Paštúnchvá, Akram Chán Durrání, neutrpel žiadne zranenia pri bombovom útoku, ktorý otriasol jeho predvolebným zhromaždením v meste Bannú.

V miestnej nemocnici ošetrujú okolo 30 zranených.

Vládnu obavy, že v dňoch pred všeobecnými voľbami, vyhlásenými na 25. júla, sa bude násilie v Pakistane stupňovať.

Pakistanský Taliban už aj v minulosti útočil na lídrov Durráního strany za to, že podporuje demokratický proces a zúčastňuje sa na ňom. Militanti totiž tvrdia, že tento systém vládnutia priniesli do Pakistanu západní neverci.

Samovražedný bombový útočník z Talibanu sa odpálil aj v utorok na predvolebnom zhromaždení sekulárnej strany Paštúnov a zabil jedného z jej kandidátov a takisto 20 aktivistov.

Volebné násilie islamských militantov je v Pakistane bežné. Aj bývalú premiérku Bénazír Bhuttovú zabili pri útoku bombou a strelnou zbraňou po jej predvolebnom zhromaždení v roku 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FOTO: Trump pricestoval do Windsorského zámku na návštevu kráľovnej
<< predchádzajúci článok
Rast spotrebiteľských cien v Poľsku sa zrýchlil viac ako sa čakalo

Pri dvoch útokoch v Pakistane zabili najmenej 75 ľudí - diskusné fórum čitateľov