Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. januára 2007

Pri oteplení zvýšené lavínové nebezpečenstvoVo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier nad 1700 m n.m. trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Možný je ojedinelý výskyt ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier nad 1700 m n.m. trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Možný je ojedinelý výskyt doskových lavín pri mechanickom zaťažení alebo narušení snehovej pokrývky na svahoch so sklonom nad 40°. Príležitostne je možný aj samovoľný zosuv snehových splazov alebo malých lavín z nového naviateho snehu. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách je malé lavínové nebezpečenstvo. t.j. 1. stupeň.
Tendencia lavínového nebezpečenstva na najbližších 24 hodín: s rastúcou teplotou v priebehu dňa stúpajúca.

Dnes ráno bolo na hrebeňoch hôr polojasno až zamračené, miestami hmlisto. Oteplenie trvá, teplota vzduchu sa pohybovala od -3°C do +5 °C. Na hrebeňoch hôr fúkal silný západný až severozápadný vietor s rýchlosťou do 40 km/hod., v nárazoch búrlivý do 90 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo nad hranicou 1600 m n.m. do 6 cm nového snehu. Nový sneh je vplyvom oteplenia vlhký až mokrý. Vplyvom vetra sa na záveterných svahoch, žľaboch a muldách vytvorili málo stabilné snehové útvary - snehové dosky, vankúše a preveje. Súvislá snehová pokrývka je približne od 1200 m n.m. Celková výška snehu je veľmi nerovnomerne rozložená a dosahuje v jednotlivých pohoriach na toto obdobie len podpriemerné hodnoty. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách sa pohybuje od nesúvislej do 40 cm, v Západných a Vysokých Tatrách je vo vysokohorskom teréne miestami do 145 cm snehu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sláva je podľa Sylvestra Stallona návyková
<< predchádzajúci článok
Trolejbusy by sa do ulíc BB mali vrátiť koncom februára