Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. januára 2020

Pri požiari v Austrálii objavili starobylý vodný systém, je starší ako pyramídy v EgypteLesné požiare v austrálskom štáte Viktória odhalili skryté časti rozsiahleho vodného systému, ktorý pred tisíckami rokov postavili pôvodní obyvatelia Austrálie. Kanály a rybníky v Kultúrnej lokalite Budj ...Zdieľať
australia_wildfires_99663 f46e504818b549fe982118bf4c213168 1 676x451 22.1.2020 (Webnoviny.sk) - Lesné požiare v austrálskom štáte Viktória odhalili skryté časti rozsiahleho vodného systému, ktorý pred tisíckami rokov postavili pôvodní obyvatelia Austrálie. Kanály a rybníky v Kultúrnej lokalite Budj Bim skrývala vysoká tráva, ktorú pohltil oheň po tom, čo ho v decembri spôsobil blesk.

Starší systém ako pyramídy v EgypteStarobylý vodný systém sa nachádza v Národnom parku Budj Bim, ktorý sa rozprestiera okolo rovnomennej vyhasnutej sopky, a pozostáva z rôznych kanálov, hatí a priehrad. Tie zo sopečných hornín pred viac ako 6 600 rokmi postavili ľudia z kmeňa Gunditjmara za účelom lovu úhorov. Systém akvakultúry patrí podľa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) medzi najrozsiahlejšie a najstaršie na svete, pričom je starší ako egyptské pyramídy. Od minulého roka je v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

"Keď sme sa vrátili do oblasti, našli sme kanál skrytý v tráve a ďalšom poraste. Bol dlhý približne 25 metrov, čo je pomerne značná veľkosť," vysvetlil objav pre televíziu CNN zástupca ľudu Gunditjmara Denis Rose, ktorý je projektový manažér v neziskovej organizácii Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation. V spálenej krajine je podľa neho vidieť aj ďalšie nové stavby pripomínajúce kanály a rybníky, čo naznačuje, že systém je oveľa väčší, ako doteraz zaznamenali.

Pri hasení nepoužili ťažké stroje


Spomínaný decembrový požiar sa podľa okresného riaditeľa viktórijského úradu pre zvládanie lesných požiarov Marka Mellingtona, rozšíril na celkovo 790 hektárov územia. V snahe zachrániť svetové dedičstvo hasiči spolupracovali s miestnymi skupinami, aby identifikovali kultúrne dôležité miesta a pri hasení použili namiesto ťažkých strojov "techniky s menším vplyvom". Toto konanie podľa Mellingtona pomohlo ochrániť pamiatky pred poškodením.

Rose uviedol, že v blízkej budúcnosti plánujú starobylý vodný systém preskúmať. "Dúfame, že počas najbližších týždňov vykonáme komplexný prieskum kultúrneho dedičstva s cieľom preskúmať oblasti, ktoré sme dosiaľ nezaznamenali. Je to dôležité, pretože to poskytovalo bohatý a udržateľný život pre pôvodných obyvateľov a je naďalej dôležitou súčasťou nášho kultúrneho života," dodal.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pri požiari v Austrálii objavili starobylý vodný systém, je starší ako pyramídy v Egypte © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V USA začal súd s hollywoodskym producentom Weinsteinom, hrozí mu doživotie
<< predchádzajúci článok
Vo veku 77 rokov zomrel Terry Jones zo zoskupenia Monty Python

Pri požiari v Austrálii objavili starobylý vodný systém, je starší ako pyramídy v Egypte - diskusné fórum čitateľov