Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Pri príležitosti Svetového dňa detí sa 12 slovenských pamiatok a najväčšia LED fasáda iniciatívou UNICEF “rozžiarili” namodroSlovensko sa po prvýkrát v histórii pripája k iniciatíve, ktorú organizuje UNICEF po celom svete pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Dvanásť ikonických pamiatok naprieč celou krajinou spolu s ...Zdieľať
1 676x450 23.11.2023 (SITA.sk) - Slovensko sa po prvýkrát v histórii pripája k iniciatíve, ktorú organizuje UNICEF po celom svete pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Dvanásť ikonických pamiatok naprieč celou krajinou spolu s najväčšou LED fasádou na Slovensku boli vysvietené namodro, čím nám pripomenuli záväzok chrániť práva detí.


UNICEF si každoročne 20. novembra pripomína podpísanie Dohovoru o právach dieťaťa Organizáciou Spojených národov a pri tejto príležitosti v spolupráci s ďalšími partnermi oslavuje Svetový deň detí. Je to významný deň pre deti, a zároveň príležitosť na zvýšenie povedomia o najpálčivejších problémoch, ktorým deti na celom svete čelia. Dohovor ratifikovalo historicky najviac krajín spomedzi všetkých dokumentov Organizácie Spojených národov o ľudských právach – podporovaný je v 196 krajinách.

Podporu Svetovému dňu detí 20. novembra ukazujú budovy, pamiatky a významné objekty na celom svete rozsvietením namodro. V minulých rokoch medzi ne patrili Opera v Sydney, Eiffelova veža vo Francúzsku, pyramídy v Gíze, Chichén Itzá v Mexiku a mnohé ďalšie.

Tento rok sa po prvýkrát v histórii na znak podpory práv pre každé dieťa rozsvietilo namodro aj 12 významných slovenských pamiatok v 6 mestách.

Namodro osvetlené historické budovy, pamiatky a iné dominanty v Bratislave, Košiciach, Nitre, Komárne, Banskej Bystrici a Spišskej Novej Vsi nám pripomenuli význam záväzku voči deťom, ktorý krajina prijala pred viac ako 30 rokmi podpísaním Dohovoru o právach dieťaťa.

Bratislava: Bratislavský hrad, Prezidentský palác, UFO, Stará Tržnica, LED fasáda Landererova 12
Košice: Dóm sv. Alžbety
Banská Bystrica: Hodinová veža, Barbakán, Historická radnica
Spišská Nová Ves: Radnica
Nitra: Chrenovský most, Divadlo Adreja Bagara
Komárno: Monoštorský most

"Na Svetový deň detí sa slovenské pamiatky sfarbujú namodro a pripájajú sa tak k mestám v Európe a na celom svete, ktoré vyzývajú na zvýšenie pozornosti detským právam a lepšiu budúcnosť pre všetky deti," uviedla Michaela Bauer, koordinátorka UNICEF pre núdzové situácie na Slovensku. "Klimatické zmeny, následky pandémie, ozbrojené konflikty, dlhotrvajúce krízy a rastúca chudoba ohrozujú detské práva a my musíme spojiť úsilie, aby sme ochránili ich budúcnosť."

O UNICEFe


Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú systematickú pomoc deťom. Vo viac ako 190 krajinách a teritóriách pracujeme pre každé dieťa, aby sme vybudovali lepší svet pre všetkých.

Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál.

Viac informácií o UNICEF a jeho práci nájdete na: www.unicef.org

Ganna Kazymyrova, Communication Officer, UNICEF gkazymyrova@unicef.orgInformačný servis


Zdroj: SITA.sk - Pri príležitosti Svetového dňa detí sa 12 slovenských pamiatok a najväčšia LED fasáda iniciatívou UNICEF “rozžiarili” namodro © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zrážku s autom neprežila 78-ročná dôchodkyňa, polícia pripomína chodcom použitie reflexných prvkov
<< predchádzajúci článok
Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku nepretržite stúpa, v októbri prekonal magickú hranicu