Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. augusta 2020

Pri verejnom obstarávaní vozidiel by sa mali zohľadňovať energetické a environmentálne vplyvyPri verejnom obstarávaní určitých vozidiel by sa mali zohľadňovať energetické a environmentálne vplyvy počas ich životnosti. Konkrétne by malo ísť o spotrebu energie a emisií CO2 a určitých ...Zdieľať
gettyimages 158343252 676x451 2.8.2020 (Webnoviny.sk) - Pri verejnom obstarávaní určitých vozidiel by sa mali zohľadňovať energetické a environmentálne vplyvy počas ich životnosti. Konkrétne by malo ísť o spotrebu energie a emisií CO2 a určitých znečisťujúcich látok. Predpokladá to pripravovaný návrh zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy z dielne Úradu pre verejné obstarávanie.

Nové pojmy vozidiel


"Cieľom je podporovať a stimulovať trh s ekologickými a energeticky úspornými vozidlami a zlepšiť príspevok odvetvia dopravy k politikám v oblasti životného prostredia, klímy a energetiky," informuje úrad.

V návrhu zákona by sa taktiež mali uviesť vozidlá cestnej dopravy, na ktoré sa uvedená povinnosť nebude vzťahovať. Nová právna úprava by mala zadefinovať aj pojem ekologické vozidlo a ťažké úžitkové vozidlo s nulovými emisiami. Návrh zákona predloží úrad na základe uznesenia vlády z minulého roka, a to v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Pripomienkové konanie by sa malo začať v septembri tohto roka.

Zákon neviedol k vzostupu ekologických vozidiel


Súčasne platný a účinný zákon o podpore energeticky a environmentálne úsporných motorových vozidiel neviedol podľa kompetentných k trhovému vzostupu ekologických vozidiel, najmä pre nedostatky v jeho pôsobnosti.

"Vplyv predmetného zákona je veľmi obmedzený pri znižovaní emisií skleníkových plynov a látok znečisťujúcich ovzdušie, ako aj pri podpore konkurencieschopnosti priemyselného odvetvia," konštatuje sa v predbežnej informácii.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pri verejnom obstarávaní vozidiel by sa mali zohľadňovať energetické a environmentálne vplyvy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič sa zrejme nevenoval riadeniu, náraz do stromu skončil tragicky
<< predchádzajúci článok
Rómsky holokaust nesmie ostať zabudnutý, Čaputová vyzýva k ráznemu odmietaniu prejavov nenávisti

Pri verejnom obstarávaní vozidiel by sa mali zohľadňovať energetické a environmentálne vplyvy - diskusné fórum čitateľov