Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2017

Pri vymáhaní pohľadávok je dobré obrátiť sa na profesionálovUhrádzanie faktúr neskoro alebo úplne nedobytné pohľadávky môžu mať silný bumerangový efekt. Podľa štúdie European Payment Practices 2017 až 23 % zákazníkov na Slovensku platí za ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 14. novembra (TASR) - Uhrádzanie faktúr neskoro alebo úplne nedobytné pohľadávky môžu mať silný bumerangový efekt. Podľa štúdie European Payment Practices 2017 až 23 % zákazníkov na Slovensku platí za tovary a služby s omeškaním a nevymožiteľné sú 4 % pohľadávok. Čo sa týka Európy celkovo, faktúry sa uhrádzajú neskoro v 19 % prípadov, 3 % neplatia vôbec.


Dôsledkom takéhoto stavu je, že spoločnosti pôsobiace na Slovensku s ročným obratom viac ako 10 miliónov eur čakajú na sumu v priemere 2,3 milióna eur od zákazníkov, ktorí meškajú s platením faktúr. K 400.000 eur sa pre nedobytné pohľadávky spoločnosti nedostanú vôbec.

Zlá platobná disciplína zo strany zákazníkov nie je dôležitá len pre dotknuté spoločnosti, ale v konečnom dôsledku aj pre samotných spotrebiteľov. Takmer každá štvrtá slovenská spoločnosť (24 %) reaguje na oneskorené a neuhradené platby tým, že znižuje počet pracovných miest a zmrazuje prijímanie nových zamestnancov. Zhruba rovnako (26 %) zvyšuje svoje ceny.

Bumerangovému efektu sa dá zabrániť len premysleným manažmentom pohľadávok. Firmy nielen na Slovensku, ale aj všade v Európe môžu vďaka nemu zinkasovať aspoň časť peňazí od svojich dlžníkov. Až 40 % slovenských spoločností si najíma externé firmy, ktoré sa venujú inkasu pohľadávok. Vďaka tomu sa im vráti 6 % ich obratu. Spoločnosti tak získanú likviditu používajú najmä na úhradu vlastných neuhradených faktúr, prípadne investujú do svojho rastu a rozvoja.

"Odporúčam obrátiť sa na profesionálov, ktorí riešia manažment pohľadávok. Vďaka tomu získate do svojho rozpočtu peniaze, ktoré vám patria, a vašej spoločnosti sa tak zníži riziko straty likvidity," radí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy mierne klesli, americká WTI sa obchoduje okolo 56,50 dolárov
<< predchádzajúci článok
Hlavný motor lanovej dráhy na Štrbskom plese čaká generálna oprava

Pri vymáhaní pohľadávok je dobré obrátiť sa na profesionálov - diskusné fórum čitateľov