Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

08. decembra 2006

Priemyselnú produkciu potiahli v októbri automobilkyMedziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v októbri zrýchlilo zo septembrových 9,8 % na 11,1 %. Ako pre agentúru SITA uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák, významným spôsobom sa pod ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v októbri zrýchlilo zo septembrových 9,8 % na 11,1 %. Ako pre agentúru SITA uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák, významným spôsobom sa pod tento výsledok podpísala výroba automobilov. "Bez nej by bol rast o 4 percentuálne body nižší," povedal. Podobný názor zastáva aj analytik VÚB banky Martin Lenko. Okrem výroby dopravných prostriedkov si podľa neho v rámci priemyselnej výroby udržali vysokú dynamiku rastu aj odvetvia výroby strojov, kovov a výroby textílií a odevov. Prekvapivý rast však zaznamenalo aj odvetvie spracovania dreva. Vysokú rastovú dynamiku v spomenutých odvetviach očakáva Lenko aj do konca tohto roka, čo by podľa neho malo udržať celkový rast priemyselnej produkcie nad úrovňou desiatich percent. "Výroba automobilov by mala ostať ťahúňom priemyselnej výroby aj v najbližších mesiacoch a počas budúceho roka po spustení, resp. zvýšení výroby v nových automobilkách," dodáva Mušák. Podobne ako analytik VÚB banky aj Mušák odhaduje, že celoročný rast priemyselnej produkcie dosiahne 10 %. Na podobných úrovniach by sa mohol podľa neho pohybovať aj v roku 2007.

Vývoj tempa priemyselnej produkcie v októbri ovplyvnilo medziročné zvýšenie produkcie v priemyselnej výrobe o 14,7 %. Naopak, vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody klesla produkcia podľa informácií Štatistického úradu SR o 9,8 % a v ťažbe nerastných surovín o 7,9 %. Za desať mesiacov tohto roka prevýšila produkcia priemyslu úroveň rovnakého obdobia vlaňajška o 10,1 %, z toho v priemyselnej výrobe o 12,4 %. V ťažbe nerastných surovín bola naopak nižšia o 10,7 % a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 1 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Yoko Ono stále neodpustila vrahovi Johna Lennona
<< predchádzajúci článok
V sobotu vyhlásia víťazov ankety Český slavík Mattoni 2006

Priemyselnú produkciu potiahli v októbri automobilky - diskusné fórum čitateľov