Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

08. decembra 2006

V sobotu vyhlásia víťazov ankety Český slavík Mattoni 2006V budove Státní opery Praha v sobotu 9. decembra vyhlásia víťazov ankety Český slavík Mattoni 2006. Usporiadateľská agentúra Musica Bohemica na stránke www.ceskyslavik.cz zverejnila mená šestíc ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - V budove Státní opery Praha v sobotu 9. decembra vyhlásia víťazov ankety Český slavík Mattoni 2006. Usporiadateľská agentúra Musica Bohemica na stránke www.ceskyslavik.cz zverejnila mená šestíc interpretov, ktorí sú k cenám v jednotlivých kategóriách najbližšie. V kategórii spevákov sú nominovaní: Dan Bárta, Petr Bende, Karel Gott, Petr Kolář, Daniel Landa a Jarek Nohavica. Šestku nominovaných speváčok tvoria: Lucie Bílá, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková a Helena Zeťová. Medzi šesticu nominovaných skupín sa dostali: Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof a Olympic.

V rokoch 1962 až 1991 bola táto anketa známa ako Zlatý slávik. Vznikla v roku 1962 na porade Mladého světa. Redaktori uvažovali, čím by mohli čitateľov zaujať. Niekto vtedy navrhol, aby usporiadali anketu o najobľúbenejšiu pieseň a speváka roka. Nevedeli však ako ju nazvať. Vtedajší redaktor oddelenia kultúry, dnes slávny režisér a herec Ladislav Smoljak si spomenul na jarmočnú hračku, ktorej sa hovorilo slávik. Vďaka nemu sa teda guľatá jarmočná píšťalka stala Zlatým slávikom a barometrom toho, kto patrí medzi poslucháčmi k najobľúbenejším. Prvými víťazmi boli: Waldemar Matuška, Yvetta Simonová a Eva Pilarová. Medzi piesňami zvíťazila Láska nebeská Šlitra a Suchého. V prvom ročníku hlasovalo 797 ľudí. Anketa sa úspešne rozbehla a každý rok hlasovalo viac ľudí. Podľa idnes.cz tento rok svoj hlas poslalo vyše 153-tisíc ľudí. Posledná spoločná československá anketa sa konala v roku 1991. Naši západní susedia ju po rozdelení obnovili ako Českého slavíka v roku 1996.

Karel Gott má na svojom konte už 31 zlatých slávikov - deväť z nich z obdobia samostatného udeľovania cien v Českej republike. Po prvý raz zvíťazil už v roku 1963 - vtedy ešte v spoločnom hlasovaní spevák/speváčka, o rok neskôr víťazstvo zopakoval aj v prvom ročníku čisto mužskej kategórie. Od vytvorenia samostatnej českej ankety sa podarilo zlato získať len Danielovi Hůlkovi v roku 1998. Najviac slávikov v ženskej kategórii - deväť, si v rokoch 1977 až 1985 odniesla Hana Zagorová. Deväť zlatých slávikov získala v novodobej histórii populárnej ankety aj Lucie Bílá. Prvého strieborného slávika si prevzala minulý rok, keď ju o viac ako 10 000 bodov porazila prvá česká SuperStar Aneta Langerová. Podobný rekordér však neexistuje medzi skupinami. V kategórii, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 1977, si najväčší počet zlatých slávikov - štyroch, počas trvania československej ankety odniesol Elán, trikrát uspel Olympic, ktorý úspešne nadviazal aj v samostatnej českej ankete, a tak sa dnes môže pochváliť celkovo šiestimi víťazstvami. V obnovenej ankete získala štyrikrát zlato kapela Lucie, ktorá sa ale v tomto roku medzi nominovaných nedostala. V minulom ročníku si prvenstvo medzi skupinami odniesli Chinaski. Dvakrát získala zlato skupina Kabát, ktorá vlani obsadila druhé miesto.

Oproti minulému roku ohlásili organizátori jednu významnú zmenu. O víťazovi kategórie Objav roka sa nebude hlasovať počas priameho prenosu. Dôvodom je skutočnosť, že "kritériá pre zaradenie do finálového kola hlasovania splnil len jeden interpret". Objavom roka sa môže stať interpret, ktorý sa v hlasovaní umiestnil v prvej päťdesiatke a v ankete sa objavil po prvý raz. Cenu preto v priamom prenose odovzdajú jedinému interpretovi, ktorý tento rok tieto kritériá splnil.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemyselnú produkciu potiahli v októbri automobilky
<< predchádzajúci článok
Program Divadla Nová scéna na január 2007

V sobotu vyhlásia víťazov ankety Český slavík Mattoni 2006 - diskusné fórum čitateľov