Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2009

Primátor Celler v Trenčíne uvažoval o zrušení mestskej polícieTrenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) uvažoval po kauzách v radoch mestskej polície o jej zrušení. Povedal to na štvrtkovom večernom brífingu po ...Zdieľať
 Trenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) uvažoval po kauzách v radoch mestskej polície o jej zrušení. Povedal to na štvrtkovom večernom brífingu po zvolení nového náčelníka mestskej polície, 51-ročného Stanislava Bera. “Pre mňa to bolo jedno z radikálnych riešení. O tejto možnosti som sa radil aj so štátnou políciou, ale tí mi to neodporučili. Presvedčili ma, že mestská polícia má svoj význam,” uviedol Celler. Mestskí strážnici sú podľa jeho slov dôležitým článkom z hľadiska bezpečnosti a na úrovni verejného poriadku majú nezastupiteľné miesto. Od nového vedenia polície očakáva, že policajti budú mať u ľudí rešpekt. “Na to, aby Trenčania inak vnímali mestských policajtov, musia oni inak vnímať Trenčanov. Musia si uvedomiť, že slúžia občanom a návštevníkom Trenčína a tomu sa musia prispôsobiť správaním. Väčšina to chápe, ale musia to pochopiť všetci,” vyhlásil nový náčelník Bero, ktorý bol doposiaľ profesionálnym vojakom a predtým slúžil dlhé roky v štátnej polícii. Bero na základe uznesenia mestských poslancov musí do konca apríla predložiť analýzu stavu mestskej polície a námety na jeho riešenie. Sám tvrdí, že to dokáže oveľa skôr. Z rozpočtu mesta je pre mestskú políciu na rok 2009 vyčlenených takmer 1,03 milióna €.


Bera ako nového náčelníka navrhol primátor Celler, vo štvrtok popoludní návrh schválilo mestské zastupiteľstvo. Mestským policajtom do konca minulého roku šéfoval František Országh, ktorý odstúpil bez udania dôvodov. Stalo sa tak po medializácii viacerých káuz, v ktorých figurujú jeho podriadení. Niektorí mestskí policajti mali podľa medializovaných informácií rozdeľovať udelené blokové pokuty medzi ďalšie mŕtve duše, aby vykázali väčšiu aktivitu, získali vyššie bodové ohodnotenie a teda aj vyššie odmeny. Ďalší príslušník bol údajne počas služby u milenky, iný policajt vraj svojmu kolegovi ukradol peniaze.

Stanislav Bero sa narodil 28. apríla 1957 v Trenčíne. V polícii prešiel všetkými službami a funkciami - od inšpektora poriadkovej služby v Bratislave až po riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Trenčíne. Túto funkciu vykonával do septembra 2004. V decembri 2004 prešiel do Vojenskej polície (VP), kde zastával funkciu zástupcu náčelníka VP, od apríla 2005 bol náčelníkom. Vtedy rezort obrany viedol Juraj Liška, ktorý bol predtým primátorom Trenčína. U Vojenskej polície skončil vlani v máji a prešiel na Veliteľstvo síl výcviku a podpory Ozbrojených síl SR. Náčelníkom mestskej polície sa stane k 21. januáru.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V stredisku Park snow je menej Maďarov
<< predchádzajúci článok
Radičová predkladá novely zákonov, ktoré majú pomôcť v kríze