Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2023

Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil NetanjahuIzrael bude podľa jeho premiéra naďalej s „plnou silou“ bojovať, aby zlikvidoval palestínske militantné hnutie Hamas. Prepustenie ...Zdieľať
netanjahu 676x451 12.11.2023 (SITA.sk) - Izrael bude podľa jeho premiéra naďalej s „plnou silou“ bojovať, aby zlikvidoval palestínske militantné hnutie Hamas.

Prepustenie rukojemníkov


Prímerie v Pásme Gazy, po ktorom volá medzinárodná komunita, by podľa Benjamina Netanjahua bolo možné, len ak by Hamas prepustil všetkých 239 rukojemníkov, ktorých jeho militanti zajali pri útoku na Izrael zo 7. októbra. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktV sobotňajšom televíznom prejave izraelský líder tiež trval na tom, že po vojne bude Pásmo Gazy demilitarizované a Izrael tam bude mať bezpečnostnú kontrolu. Následne objasnil, že to znamená, že izraelské sily musia mať možnosť vstúpiť do Gazy, keď to bude potrebné, aby dolapili militantov.

Odmietnutá idea


Netanjahu tiež odmietol ideu toho, že Palestínska samospráva, ktorá spravuje autonómne oblasti na okupovanom Západnom brehu Jordánu, bude v určitom období kontrolovať Pásmo Gazy.


Oba postoje sú v rozpore s povojnovými scenármi, ktoré navrhli Spojené štáty - najbližší spojenec Izraela. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA sú proti izraelskej reokupácii Pásma Gazy a predpokladajú v určitej fáze zjednotenú palestínsku vládu v Gaze aj na Západnom brehu, ako krok k palestínskej štátnosti.


Zdroj: SITA.sk - Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izrael otvoril evakuačný koridor pre civilistov z najväčšej nemocnice v Gaze, v jej okolí stále prebiehajú intenzívne boje
<< predchádzajúci článok
WP: Kľúčovú rolu pri sabotáži na Nord Stream hral ukrajinský plukovník