Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2007

Pripravovaná novela antidiskriminačného zákona nestačí



Novela antidiskriminačného zákona, ktorú musí Slovensko prijať do júla je podľa viacerých mimovládnych organizácií (MVO) nevyhovujúca. Po dohode s podpredsedom vlády Dušanom Čaplovičom by ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Novela antidiskriminačného zákona, ktorú musí Slovensko prijať do júla je podľa viacerých mimovládnych organizácií (MVO) nevyhovujúca. Po dohode s podpredsedom vlády Dušanom Čaplovičom by preto mali rokovania o ďalšej novelizácii zákona pokračovať už v máji. Zákon o rovnakom zaobchádzaní (tzv. antidiskriminačný zákon), prijatý v roku 2004, na podnet Európskej komisie (EK) znovu otvorila Sekcia ľudských práv a menšín Úradu vlády (ÚV) SR, aby jeho novelizáciou odstránila chyby v zapracovaní európskych antidiskriminačných smerníc do našej legislatívy. Ak by tak neurobila, hrozili by Slovensku sankcie od Európskeho spoločenstva. K súčasnej novele majú MVO 12 zásadných pripomienok. Predkladateľ novely - podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič však z nich akceptoval len dve. S ďalšími sa síce stotožnil, no do návrhu novely ich odmietol zapracovať pre chýbajúcu verejnú diskusiu a politickú dohodu. Návrh novely, ktorý rieši nevyhnutné zmeny, by sa mal v najbližších dňoch dostať na rokovanie vlády.

Rozporové konanie k hromadnej pripomienke, ktorú k novele antidiskriminačného zákona podala mimovládna organizácia Občan a demokracia, sa konalo začiatkom apríla. Na rokovaní s D. Čaplovičom a generálnou riaditeľkou Sekcie ľudských práv a menšín ÚV SR Zuzanou Fellegiovou sa za verejnosť zúčastnili - Janka Debrecéniová a Zuzana Dlugošová (občianske združenie Občan a demokracia) a Laco Oravec (Nadácia Milana Šimečku). Podpredseda vlády čiastočne prijal dve zásadné pripomienky verejnosti. Prvá sa týka zmien v definícii obťažovania, druhá uplatňovania výnimiek zo zásady rovnakého zaobchádzania pri zamestnávaní v cirkvách a náboženských spoločnostiach.

Neakceptované pripomienky sa týkali napríklad zaradenia definície sexuálneho obťažovania do zákona, rozšírenia antidiskriminačnej ochrany vo vzťahu k sexuálnej orientácii, zakotvenia zákazu diskriminácie do vzájomných vzťahov zamestnancov, zlepšenia antidiskriminačnej ochrany v službách a ďalších. Čaplovič podľa autorky pripomienky Janky Debrecéniovej zástupcom verejnosti sľúbil, že o týchto témach otvorí v máji odbornú aj verejnú diskusiu. Mala by byť základom pre ďalšiu novelu antidiskriminačného zákona.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Debrecéniová, ďalšia novela je nevyhnutá najmä preto, že do nášho práva treba ešte zapracovať dve smernice o rodovej rovnosti. Ide o smernicu o rovnakom zaobchádzaní so ženami a mužmi, ktorá sa mala prijať do konca roka 2005 a hovorí napríklad o zákaze sexuálneho obťažovania. Druhou je smernica o rovnakom zaobchádzaní so ženami a mužmi v oblasti služieb. Okrem novely antidiskriminačného zákona treba upraviť aj ďalšie s ním súvisiace zákony, napríklad Zákonník práce, školský zákon alebo zákon o ochrane spotrebiteľa, upozorňuje Debrecéniová.

Občianske združenie Občan a demokracia podalo vláde spolu s ďalšími MVO a zástupcami verejnosti hromadnú pripomienku k novele antidiskriminačného zákona 14. marca. Pripomienky poslali na vedomie EK. EK nám vyčíta v zákone nepresné pojmy a výrazy, ktoré eurosmernice nepoznajú, alebo také, ktoré zužujú možnosť uplatnenia zásady rovnakého zaobchádzania. Novelou sa preto upravujú aj niektoré základné definície. V texte zákona má byť sprísnená definícia zásady rovnakého zaobchádzania, a to tak, že prijímanie opatrení na ochranu pred diskrimináciou už nebude podmienené možnosťami osoby, ktorá má povinnosť túto zásadu dodržiavať (napríklad zamestnávatelia, školy, poskytovatelia služieb). Komisia nám totiž vyčíta, že súčasná definícia zužuje možnosť ochrany. Nanovo sa medzi iným navrhuje aj definovanie pojmu obťažovanie. Novelizujú a spresňujú sa aj ustanovenia týkajúce sa uplatnenia zásady rovnakého zaobchádzania vo vzťahu k osobám so zdravotným postihnutím.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z Empire State Building skočil samovrah
<< predchádzajúci článok
Otvorenie novej budovy SND budú sprevádzať aj viaceré výstavy

Pripravovaná novela antidiskriminačného zákona nestačí - diskusné fórum čitateľov

Antidiskriminacny zakon vytvorili organizacie s degenerativnym programom!17.2. 9:07:20