Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. septembra 2021

Proces s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek pokračuje, súčasťou dokazovania sú utajované dokumentySúčasťou dokazovania v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek, v ktorej čelí obžalobe podnikateľZdieľať
28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Súčasťou dokazovania v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek, v ktorej čelí obžalobe podnikateľ Štefan Agh, sú aj utajované dokumenty.


Za účelom ich oboznamovania preto v utorok Špecializovaný trestný súd v Pezinku vylúčil dočasne z pojednávania verejnosť.

Metóda dating je nepoužiteľná


Ešte predtým súd vypočul znalkyňu Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Andreu Jabconovú. Tá sa vyjadrovala k metóde využitej pri znaleckom posudku, ktorý predložila obhajoba a ktorý má dokazovať, že zmenky boli vytvorené podľa tvrdení obžalovaného.

Znalkyňa však uviedla, že metóda „dating", ktorá je založená na matematickom modeli odparovania chemikálii z atramentu, je momentálne nepoužiteľná v reálnej forenznej praxi. Dôvodom je, že bola doteraz využívaná len na vzorkách známeho pôvodu. V tomto prípade je však pôvod zmeniek sporný.

Dve zmenky za milióny eur


Podľa obžaloby vytvoril Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá vo výške 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Proces s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek pokračuje, súčasťou dokazovania sú utajované dokumenty © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Grécky ostrov Kréta zasiahol silný dotras, mnohí ľudia museli prenocovať v stanoch (foto)
<< predchádzajúci článok
Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na hranici s Bieloruskom, o vstup do krajiny sa pokúsilo viac ako 10-tisíc ľudí

Proces s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek pokračuje, súčasťou dokazovania sú utajované dokumenty - diskusné fórum čitateľov