Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. februára 2024

Proces zamestnávania cudzincov do niektorých profesií bude rýchlejší, ktoré odvetvia si vydýchnu?Proces prijímania cudzincov do niektorých profesií bude jednoduchší. Vláda totiž v štvrtok na návrh rezortu práce schválila dve nariadenia, ktorými sa ...Zdieľať
gettyimages 1257268399 676x451 29.2.2024 (SITA.sk) - Proces prijímania cudzincov do niektorých profesií bude jednoduchší. Vláda totiž v štvrtok na návrh rezortu práce schválila dve nariadenia, ktorými sa zefektívňuje proces prijímania ľudí vybraných tretích krajín v profesiách ako sú vodič autobusu alebo vodič ťažkého nákladného vodidla, kamiónu, ale tiež v niektorých profesiách v automobilovej výrobe.


Sektor dopravy dlhodobo vykazuje nedostatok tejto pracovnej sily a týmito opatreniami by sa mal celý proces získania nových zamestnancov urýchliť.

Vyšší počet národných víz


„Cieľom je zvýšiť počet národných víz v profesii vodič autobusu z najviac dvesto na najviac dvetisíc ročne a v prípade vodičov nákladného vozidla, kamiónu z najviac dvetisíc na najviac päťtisíc ročne,“ uvádza rezort práce. Zároveň sa rozšíria tieto pravidlá aj o ľudí z Indie, Indonézie, Nepálu a Filipín.

V oblasti priemyslu navrhuje ministerstvo práce zvýšiť počet víz z najviac dvetisíc na najviac desaťtisíc ročne. Upravuje tiež podmienky minimálneho obdobia usadenia zamestnávateľa zo štyroch na tri roky. Za zamestnávateľa možno považovať podľa rezortu práce aj agentúru dočasného zamestnávateľa s podmienkou verifikácie zoznamu štátnych príslušníkov tretích krajín užívateľským zamestnávateľom.

Zapojené budú aj agentúry


Na základe doteraz platného nariadenia vlády, boli agentúry dočasného zamestnávania vylúčené z možnosti zamestnať cudzincov na základe národných víz a z tohto dôvodu značná časť zamestnávateľov prístup k národným vízam nemohla využiť.

„Zapojením agentúr dočasného zamestnávania do národných víz očakávame výrazný nárast záujmu o ich vydávanie,“ konštatuje rezort práce. Nové podmienky majú platiť aj pre ľudí z Indie.

Ministerstvo práce prichádza s týmito opatreniami vo forme nariadenia na obdobie nasledujúcich mesiacov kým nenadobudne účinnosť novela zákona o pobyte cudzincov.


Zdroj: SITA.sk - Proces zamestnávania cudzincov do niektorých profesií bude rýchlejší, ktoré odvetvia si vydýchnu? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uplatnenie ustanovení novely Trestného zákona by mohlo ohroziť práva a slobody poškodených i stíhaných osôb
<< predchádzajúci článok
Ukrajinský raketový úder na ruské zoskupenie v Olenivke zabil najmenej 19 vojakov, zomrel aj ich veliteľ