Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2012

Prokurátor Trnka odstúpi, keď sa vyjadria Lipšic a ŽitňanskáNámestník generálnej prokuratúry a jej bývalý šéf Dobroslav Trnka si stanovil podmienku, na základe ktorej sa rozhodne, či odstúpi z funkcie pre svoj súhlas s prevodom bytovky v Bernolákove. ...Zdieľať
prevod nehnutelnosti v bernolakove BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Námestník generálnej prokuratúry a jej bývalý šéf Dobroslav Trnka si stanovil podmienku, na základe ktorej sa rozhodne, či odstúpi z funkcie pre svoj súhlas s prevodom bytovky v Bernolákove.


Aktuálne svoje rozhodnutie podmieňuje odbornými vyjadreniami poslancov Lucie Žitňanskej a Daniela Lipšica, ako by oni riešili situáciu poškodených v kauze.

"Vyzývam docentku, vysokoškolskú pedagogičku v oblasti súkromného práva, doktorku Luciu Žitňanskú; vyzývam doktora práv a nositeľa titulu Legum Magister Daniela Lipšica, aby v čo najkratšom čase predložili svoje návrhy právneho riešenia prípadu Glance House. Zároveň ich oboch ako právnikov vyzývam, aby svoje riešenie podriadili potrebe pomôcť poškodeným ľuďom, ktorí sa chcú dostať k svojim bytom alebo aspoň k peniazom," uviedol Trnka vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Trnka počas víkendu podľa vyhlásenia rozmýšľal, ako sa rozhodne, keďže odchádzajúc z budovy Národnej rady Slovenskej republiky pripustil, že v súvislosti s prípadom Glance House bude uvažovať o odstúpení z funkcie námestníka generálneho prokurátora. Ako uviedol, spomedzi politikov ho najhorlivejšie k odstúpeniu vyzývali dvaja spomínaní poslanci národnej rady Lucia Žitňanská a Daniel Lipšic.


Trnka je rád, že o práve nerozhodujú jakobínski poslanci

"Poslanec Lipšic ma chcel dokonca posielať do cely predbežného zadržania," dodal Trnka. Podľa vlastných slov je rád, že ešte stále žije v štáte, kde o zadržaní, trestnom stíhaní a odsúdení osôb rozhodujú orgány činné v trestnom konaní a nezávislé súdy a nie jakobínski poslanci.

"Ani o mojom prípadnom odstúpení nerozhodnú politické hry militantne naladených poslancov," uviedol Trnka s tým, že o jeho prípadnom odstúpení môže rozhodnúť právo.

Trnka sa obhajuje, že vo svojom konaní v prípade Glance House, tak ako vo všetkých iných veciach, sa riadil len právom a jeho jediným cieľom bolo pomôcť poškodeným. "Je verejne známe, že na Luciu Žitňanskú a na Daniela Lipšica sa poškodení obrátili s prosbou o pomoc, keď ešte obaja vykonávali ministerské funkcie. Pani Žitňanská im odporučila, aby si najali právnika. Pred kamerami inak vždy výrečný pán Lipšic sa ani len neunúval na ich písomnú žiadosť odpovedať," uviedol Trnka.

Podľa neho teraz obaja poslanci "majú príležitosť zložiť v tejto veci ľudský i právnický reparát".

Vyšetrovateľ by mal dnes alebo v utorok rozhodnúť, či sa v kauze okolo prevodu bytovky začne trestné stíhanie alebo nie. Trnku už vypočuli ako osobu, ktorá môže poskytnúť k trestnému činu bližšie informácie, nie ako podozrivého. Vypočuli aj riaditeľa katastrálneho úradu a poškodenú v tomto prípade.

Trnka umožnil prevod bytovky v Bernolákove na bývalú spoločníčku developerskej firmy. Poslal list jednej zo sporiacich sa strán, v ktorom súhlasí s prevodom bytovky. Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou.


Zastupujúci šéf prokuratúry zrušil súhlas s prevodom

Zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý sa nestotožnil s právnym názorom Dobroslava Trnku v prípade tohto sporu. Minulý týždeň v pondelok zastupujúci šéf prokuratúry zrušil súhlas s prevodom.

Zároveň GP podala protest proti prevodu nehnuteľnosti až na tretiu firmu GAPEJA, s.r.o. Kataster o proteste musí rozhodnúť do 30 dní. V prípade úspechu by bytovka skončila u spoločnosti COMMERCIAL DEVELOPMENT INVESTMENT (CDI) so sídlom v Londýne, ktorá vystupuje ako poškodená v trestnoprávnej kauze okolo bytovky.

V kauze sa 9. júna 2010 začalo trestné stíhanie manželov R. Č. a A. Č. Prokurátorka špeciálnej prokuratúry blokovala od 17. júna 2010 nehnuteľný majetok spoločnosti Glance House, do ktorého patrila aj sporná bytovka, aby bol uspokojený nárok CDI. Potom 20. júna podala prokurátorka obžalobu na spomínanú dvojicu za podvod. Podľa žalobkyne neoprávnene disponovali plnou mocou, čo údajne umožnilo, aby došlo k podvodnej zmene spoločníkov a konateľov Glance House.

CDI tak podľa návrhu obžaloby vznikla škoda vyše 28 miliónov eur. Trnka vybavil 18. mája 2012 opakované podnety J. Š., ktorá zastupuje poškodenú CDI. Spomínaným listom súhlasil s prevodom nehnuteľnosti na poškodených. V liste však uviedol, že nehnuteľnosti sú naďalej zaistené podľa pôvodného rozhodnutia prokurátorky ŠP.

Správa katastra Senec povolila 22. októbra 2012 vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech CDI. Potom však 24. októbra kataster povolil presun nehnuteľnosti na ďalšiu firmu – GAPEJA,s.r.o. Dôvodom protestu prokurátora proti tomuto kroku je údajné porušenie zákona zo strany správy katastra. Podľa prokuratúry správa pochybila, keď nezistila obmedzenie dispozičného práva prevodcu a zároveň nezistila, že vkladové konanie sa v tejto veci riadne nezačalo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muža z kauzy WikiLeaks vo väzení dusia, boja sa o jeho život
<< predchádzajúci článok
Gymnazisti neprišli do školy, bez nátlaku bojujú za učiteľov

Prokurátor Trnka odstúpi, keď sa vyjadria Lipšic a Žitňanská - diskusné fórum čitateľov

u nás úplne typické3.12. 12:27:40