Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Protestujúci v Katoviciach žiadali rázne opatrenia na ochranu klímy



Ochrancovia životného prostredia pochodujú počas protestu proti globálnemu otepľovaniu 8. decembra 2018 v Katoviciach, kde majú delegáti z takmer 200 krajín dvojtýždňovú konferenciu o zabrzdení klimatickej zmeny (COP24).



Zdieľať
Ochrancovia životného prostredia pochodujú počas protestu proti globálnemu otepľovaniu 8. decembra 2018 v Katoviciach, kde majú delegáti z takmer 200 krajín dvojtýždňovú konferenciu o zabrzdení klimatickej zmeny (COP24). Foto: TASR/AP
Katovice 8. decembra (TASR) - Tisíce ľudí z celého sveta pochodovali v sobotu ulicami juhopoľského mesta Katovice, v ktorom sa koná tohtoročná konferencia OSN o klimatickej zmene, aby žiadali od svojich vlád dôraznejšie kroky na obmedzenie globálneho otepľovania.


Medzi protestujúcimi boli farmári z Latinskej Ameriky, environmentálni aktivisti z Ázie, študenti zo Spojených štátov i rodiny z Európy. Mnohí z nich uviedli, že klimatická zmena už ovplyvňuje ich životy, informovala agentúra AP.

Účastníci "Pochodu za klímu" sa zhromaždili na jednom z námestí v Katoviciach, odkiaľ sa vydali ku konferenčnému centru, kde delegáti z takmer 200 krajín rokujú o detailoch uskutočňovania parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Niektorí demonštranti prišli prezlečení za ohrozené orangutany, iní mali na sebe dýchacie masky, aby poukázali na znečistenie ovzdušia v Katoviciach, ktoré je centrom hornosliezského uhoľného a priemyselného regiónu.

Skupinu oblečenú v kostýmoch polárnych medveďov z pochodu vylúčili po tvrdení jej členov, že fosílne palivá by mali byť nahradené jadrovou energiou, proti ktorej mnohí environmentalisti namietajú, približuje AP.

Demonštrácia prebehla prevažne pokojne, hoci troch ľudí zadržali po menšej potýčke s policajtmi, uviedla hovorkyňa mesta.

Skôr v priebehu dňa sa environmentálne skupiny sťažovali, že niektorých ich aktivistov nevpustili do Poľska alebo ich z krajiny vyhostili. Jednu belgickú aktivistku napokon pustili cez hranicu po tom, ako sa veľvyslanec jej krajiny obrátil na poľské úrady.

Poľsko pred klimatickou konferenciou OSN dočasne obnovilo kontroly na hraniciach, platné do 16. decembra, čo odôvodnilo potrebou zaistiť bezpečnosť.

Podobné pochody za ochranu životného prostredia sa uskutočnili v sobotu aj vo Francúzsku, tam ich však zatienili väčšie protesty tzv. hnutia žltých viest v Paríži, na ktorých sa schádzajú ľudia rozhnevaní zvyšovaním daní z pohonných látok.

Medzičasom vládou pozastavené zvýšenie daní malo za cieľ nabádať vodičov, aby obmedzili používanie fosílnych palív, čo je podľa odborníkov potrebné na "postrčenie" spotrebiteľov k ekologickejším alternatívam. Odpor voči zvýšeniu dane je úderom pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa sám vníma ako garant Parížskej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrela aktivistka za ľudské práva, disidentka Ľudmila Alexejevová
<< predchádzajúci článok
Na výstave v Satelite možno spoznať lietajúce autá Š. Kleina

Protestujúci v Katoviciach žiadali rázne opatrenia na ochranu klímy - diskusné fórum čitateľov