Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Zomrela aktivistka za ľudské práva, disidentka Ľudmila AlexejevováIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Moskva 8. decembra (TASR) - Popredná ruská aktivistka za ľudské práva, historička a niekdajšia sovietska disidentka Ľudmila Alexejevová zomrela v sobotu v Moskve po ťažkej chorobe vo veku 91 rokov. Oznámila to prezidentská Rada pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudské práva.


"Je to obrovská strana pre celé hnutie za ľudské práva v Rusku," uviedol vo vyhlásení Michail Fedotov, predseda rady, ktorá je poradným orgánom Kremľa. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Alexejevová patrila k najznámejším aktivistkám za občianske práva v Rusku. V mladosti sa vzdala sľubnej akademickej kariéry, keď vstúpila do sovietskeho disidentského hnutia a stala sa zakladajúcim členom Moskovskej helsinskej skupiny (1976). V roku 1977 bola nútená emigrovať do USA.

V roku 1989 sa vrátila do Ruska, stala sa predsedníčkou Medzinárodnej helsinskej nadácie a neskôr aj členkou rady ruského prezidenta pre ľudské práva, v ktorej s prestávkami pôsobila od roku 2004. Alexejevová často kritizovala represie voči ruskej opozícii, píše DPA.

Za svoje aktivity dostala viacero medzinárodných ocenení. V roku 2009 jej napríklad udelili Sacharovovu cenu za slobodu myslenia a v rok 2015 sa stala držiteľkou Ceny Václava Havla za ľudské práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sme rodina: Prorodinné opatrenia v minulosti predložilo aj naše hnutie
<< predchádzajúci článok
Protestujúci v Katoviciach žiadali rázne opatrenia na ochranu klímy

Zomrela aktivistka za ľudské práva, disidentka Ľudmila Alexejevová - diskusné fórum čitateľov