Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. septembra 2007

Protesty v Mjanmarsku sa nesmú zmeniť na krvavý kúpeľ



Organizácie na ochranu ľudských práv v utorok vyzvali OSN a spojencov Mjanmarska, aby zakročili proti vojenskej junte a zabránili jej v násilnostiach proti pokojne protestujúcim obyvateľom krajiny. ...



Zdieľať

LONDÝN 26. septembra (WEBNOVINY) - Organizácie na ochranu ľudských práv v utorok vyzvali OSN a spojencov Mjanmarska, aby zakročili proti vojenskej junte a zabránili jej v násilnostiach proti pokojne protestujúcim obyvateľom krajiny. Amnesty International (AI) so sídlom v Londýne informovala, že Bezpečnostná rada OSN musí do tejto ázijskej krajiny vyslať svoju misiu, ktorá by zabránila potenciálnym stretom medzi demonštrantami a úradmi.

Newyorská Human Rights Watch (HRW) vyzvala spojencov Mjanmarska vrátane Číny, Thajska, Ruska a Indie, aby na juntu naliehali, aby proti budhistickým mníchom nepoužila násilie. Vládna junta zaviedla v stredu v meste Rangún zákaz vychádzania a celé mesto vyhlásila za "zakázanú" zónu. Reagovala tak na niekoľkodňové protivládne masové protesty. "Mjanmarská armáda v minulosti ukázala, že je ochotná zabiť mierumilovných demonštrantov, len aby protesty ukončila," povedal riaditeľ HRW pre Áziu Brad Adams. "Ak bude vojenská vláda niekoho počúvať, budú to tie krajiny, s ktorými má úzke vojenské a hospodárske styky. Teraz prišiel čas, aby tieto krajiny ukázali, že majú na pamäti prosperitu a blaho mjanmarského ľudu," povedal Adams prostredníctvom vyhlásenia.

Predstavitelia Amnesty International si myslia, že misia OSN by mala "pristúpiť k nevyhnutým krokom, aby vyriešila humanitárnu krízu v Mjanmarsku a zažehnala riziko násilností a krvipreliatia". Stav ľudských práv v krajine je podľa AI "otrasný". Za mrežami sedí v hrozných podmienkach viac ako 1 160 politických väzňov. "Krajina naďalej využíva detských vojakov a nútené práce. Bežne sa používa mučenie a ďalšie kruté, neľudské a ponižujúce formy zaobchádzania, najmä počas vypočúvania a súdnej väzby," tvrdí Amnesty. Demonštrácie sú najväčšou ukážkou verejnej nespokojnosti s vládou od brutálneho potlačenia študentských zhromaždení v roku 1988, pri ktorom prišli o život stovky, ak nie tisícky ľudí. "Pre vysoké riziko zásahu proti demonštrantom je medzinárodné spoločenstvo povinné okamžite konať," povedala šéfka AI Irene Khanová.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Japonska vláda pomoc Mjanmarsku zatiaľ nezastaví (28. 9. 2007)
 Rada pre ľudské práva bude rokovať o situácii v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 László Nagy je znepokojený situáciou v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 Bezpečnostné sily zatkli v Mjanmarsku okolo 200 demonštrantov (26. 9. 2007)
 Bush pozval juhoázijských lídrov do Texasu (7. 9. 2007)
 Mjanmarsko prepustilo ďalších opozičných aktivistov (6. 7. 2007)
 Bush vyzýva na okamžité prepustenie disidentov (5. 6. 2007)
 Neďaleko pobrežia objavili nové zásoby zemného plynu (31. 12. 2006)



nasledujúci článok >>
Poslanci schválili definitívnu podobu Twin City
<< predchádzajúci článok
Pőtteringovi vysvetlila uznesenie k Benešovým dekrétom