24hod.sk    Zo zahraničia

26. septembra 2007

Protesty v Mjanmarsku sa nesmú zmeniť na krvavý kúpeľ



Organizácie na ochranu ľudských práv v utorok vyzvali OSN a spojencov Mjanmarska, aby zakročili proti vojenskej junte a zabránili jej v násilnostiach proti pokojne protestujúcim obyvateľom krajiny. ...



Zdieľať

LONDÝN 26. septembra (WEBNOVINY) - Organizácie na ochranu ľudských práv v utorok vyzvali OSN a spojencov Mjanmarska, aby zakročili proti vojenskej junte a zabránili jej v násilnostiach proti pokojne protestujúcim obyvateľom krajiny. Amnesty International (AI) so sídlom v Londýne informovala, že Bezpečnostná rada OSN musí do tejto ázijskej krajiny vyslať svoju misiu, ktorá by zabránila potenciálnym stretom medzi demonštrantami a úradmi.

Newyorská Human Rights Watch (HRW) vyzvala spojencov Mjanmarska vrátane Číny, Thajska, Ruska a Indie, aby na juntu naliehali, aby proti budhistickým mníchom nepoužila násilie. Vládna junta zaviedla v stredu v meste Rangún zákaz vychádzania a celé mesto vyhlásila za "zakázanú" zónu. Reagovala tak na niekoľkodňové protivládne masové protesty. "Mjanmarská armáda v minulosti ukázala, že je ochotná zabiť mierumilovných demonštrantov, len aby protesty ukončila," povedal riaditeľ HRW pre Áziu Brad Adams. "Ak bude vojenská vláda niekoho počúvať, budú to tie krajiny, s ktorými má úzke vojenské a hospodárske styky. Teraz prišiel čas, aby tieto krajiny ukázali, že majú na pamäti prosperitu a blaho mjanmarského ľudu," povedal Adams prostredníctvom vyhlásenia.

Predstavitelia Amnesty International si myslia, že misia OSN by mala "pristúpiť k nevyhnutým krokom, aby vyriešila humanitárnu krízu v Mjanmarsku a zažehnala riziko násilností a krvipreliatia". Stav ľudských práv v krajine je podľa AI "otrasný". Za mrežami sedí v hrozných podmienkach viac ako 1 160 politických väzňov. "Krajina naďalej využíva detských vojakov a nútené práce. Bežne sa používa mučenie a ďalšie kruté, neľudské a ponižujúce formy zaobchádzania, najmä počas vypočúvania a súdnej väzby," tvrdí Amnesty. Demonštrácie sú najväčšou ukážkou verejnej nespokojnosti s vládou od brutálneho potlačenia študentských zhromaždení v roku 1988, pri ktorom prišli o život stovky, ak nie tisícky ľudí. "Pre vysoké riziko zásahu proti demonštrantom je medzinárodné spoločenstvo povinné okamžite konať," povedala šéfka AI Irene Khanová.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/protesty-v-mjanmarsku-sa-nesmu-zmenit-na-krvavy-kupel-cl40014.html