Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júna 2013

Protesty v Turecku sa zvrhli do násilnostíNásilnosti a strety s políciou sprevádzali v noci na nedeľu protivládne demonštrácie v niektorých tureckých mestách. Protestujúci pálili pneumatiky a hádzali na policajtov kamene, polícia ...Zdieľať
protesty v turecku ISTANBUL 9. júna (WEBNOVINY) - Násilnosti a strety s políciou sprevádzali v noci na nedeľu protivládne demonštrácie v niektorých tureckých mestách.


Protestujúci pálili pneumatiky a hádzali na policajtov kamene, polícia proti nim zasiahla slzotvorným plynom.

Demonštrácie za účasti desaťtisícov ľudí sa konali už desiaty deň v Istanbule a Ankare ako aj v mestách Izmir a Adana. Protestujúci požadujú odchod premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vlády. Do ulíc vyšli napriek ostrým varovaniam to strany Erdogana, aby zastavili občianske nepokoje.

Miestne médiá informujú, že zranenia v noci počas zásahu polície utrpelo niekoľko ľudí, ich počet však nešpecifikujú. Na istanbulskom námestí Taksim sa v sobotu večer konala najväčšia demonštrácia od začiatku protestov.

Obrazom: Protesty v Turecku sa zvrhli do násilností


Protesty v Turecku sa začali minulý piatok v Istanbule, kde polícia tvrdo zakročila proti aktivistom protestujúcim proti plánovanej prestavbe námestia Taksim a zrušeniu parku Gezi.

Vládna Erdoganova strana Spravodlivosti a rozvoja (AKP) v sobotu na svojom plenárnom zasadaní odmietla výzvy na odstúpenie kabinetu a konanie predčasných volieb. "Nevypíšete predčasné voľby len preto, že ľudia pochodujú ulicami," vyhlásil podpredseda vláda Husejn Celik. V snahe upokojiť situáciu starosta Istanbulu Kadir Topbas demonštrantom odkázal, že na námestí a priľahlom parku Gezi nevyrastie nákupné centrum. Prestavba námestia sa však podľa neho uskutoční podľa plánu, ktorý zahŕňa výstavbu repliky kasární z Osmanskej ríše.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Násilné demonštrácie v Turecku majú druhú obeť (4. 6. 2013)
 Demonštrácie v Istanbule neutíchajú, polícia tvrdo zasiahla (2. 6. 2013)
 V Istanbule použili vodné delá a plyn proti demonštrantom (31. 5. 2013)
 OBRAZOM: V Turecku ďalej hľadajú obete zemetrasenia (11. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Technika slovenských nemocníc je zastaraná a opotrebovaná
<< predchádzajúci článok
Hladina Dunaja v Devíne klesla od štvrtka o dva a pol metra