Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2013

Demonštrácie v Istanbule neutíchajú, polícia tvrdo zasiahlaPolícia v tureckej metropole Istanbul v nedeľu opätovne použila vodné delá a slzotvorný plyn, tentoraz však v inej časti mesta ako v uplynulých dňoch. Polícia zaútočila na približne tisícový dav, ...Zdieľať
demonstracie v turecku ANKARA 2. júna (WEBNOVINY) - Polícia v tureckej metropole Istanbul v nedeľu opätovne použila vodné delá a slzotvorný plyn, tentoraz však v inej časti mesta ako v uplynulých dňoch. Polícia zaútočila na približne tisícový dav, ktorý sa snažil dostať k prísne stráženému úradu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý z rozpútania násilných nepokojov obvinili sekulárnu Republikánsku ľudovú stranu založenú zakladateľom moderného tureckého štátu Kemalom Ataturkom.


Obrazom: Demonštrácie v uliciach Istanbulu


Na situáciu zareagovala aj sýrska vláda, ktorá vydala varovanie pred cestami do susednej krajiny pre "zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu". Damask sa tak snaží vrátiť úder vláde v Ankare, ktorá rázne podporuje zvrhnutie režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a je za podporu tamojších povstalcov. Demonštrácie v Istanbule sa začali ešte v piatok relatívne pokojným protestom proti plánom na prestavbu populárneho istanbulského námestia Taksim, v okolí ktorého má vyrásť nákupné centrum. Eskalovali až po tom, ako polícia tvrdo zasiahla a aktivistov násilne rozohnala s pomocou obuškov, vodných diel a slzotvorného plynu.

Demonštrácie následne nabrali politický charakter a premenili sa na protesty proti Erdoganovej konzervatívnej vláde, ktorej cieľom údajne je islamizácia sekulárneho Turecka. Ministerstvo vnútra v nedeľu informovalo o zadržaní 1700 ľudí na 235 demonštráciách v 48 mestách prevažne moslimskej krajiny. Väčšinu z nich prepustili. Erdogan v sobotu označil zásah polície za chybu.

Video: Hrozivá situácia v uliciach Istanbulu

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Násilné demonštrácie v Turecku majú druhú obeť (4. 6. 2013)
 V Istanbule použili vodné delá a plyn proti demonštrantom (31. 5. 2013)
 OBRAZOM: V Turecku ďalej hľadajú obete zemetrasenia (11. 11. 2011)
 Turecko sa opäť triaslo, pod troskami sú desiatky ľudí (10. 11. 2011)
 Turecko už neverí na zázrak, záchranné práce ukončili (29. 10. 2011)
 V Turecku zachránili chlapca po vyše sto hodinách pod zemou (28. 10. 2011)
 Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom (27. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Z uplácania na policajnej akadémii obvinili dvoch mužov
<< predchádzajúci článok
Vyšší počet žiakov v triedach je podľa učiteľov nebezpečný