Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

04. februára 2023

Proti účasti Rusov a Bielorusov na olympiáde v Paríži bojuje aj brat starostu Kyjeva a bývalý šampión v boxe Vladimir KličkoMOV nedávno otvoril tému možnej účasti časti športovcov z Ruska a Bieloruska pod piatimi kruhmi v Paríži, skúma totiž možnosti ich kvalifikácie na OH. Niekdajší olympijský šampión v boxe ...Zdieľať
olympics_ioc_russia_ukraine_61471 da2f1a6320ad4be4823a1b5dd6952956 676x451 4.2.2023 (Webnoviny.sk) - MOV nedávno otvoril tému možnej účasti časti športovcov z Ruska a Bieloruska pod piatimi kruhmi v Paríži, skúma totiž možnosti ich kvalifikácie na OH.


Niekdajší olympijský šampión v boxe Ukrajinec Vladimir Kličko sa postavil na stranu svojej vlasti v boji proti Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) a jeho plánu umožniť štart istej skupine Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži.

Spolupáchatelia vojnových zločinov


Zlatý z OH 1996 v Atlante a profišampión v ťažkej váhe vo videu na sociálnych sieťach a weboch uviedol, že športoví lídri sa stanú spolupáchateľmi vojnových zločinov, ak športovcov z Ruska a Bieloruska pustia na parížsku olympiádu.

MOV nedávno otvoril tému možnej účasti časti športovcov z Ruska a Bieloruska pod piatimi kruhmi v Paríži, skúma totiž možnosti ich kvalifikácie na OH.

Vo Francúzsku by boli ako neutrálni športovci a súťažiť by mohli iba tí, ktorí nepodporujú vojenské ťaženie Rusov na Ukrajine. Ruská strana napadla ukrajinskú v druhej polovici februára 2022 a konflikt stále trvá.

Práve uvedená vojna spôsobila, že vo väčšine odvetví nemôžu Rusi a Bielorusi štartovať na medzinárodných podujatiach a tiež nemôžu organizovať vrcholné akcie.

Odkaz spred zbombardovanej budovy


Vladimir Kličko vo videu pred zbombardovanou budovou oslovil priamo prezidenta MOV Thomasa Bacha. "Svet vás sleduje a história vás bude súdiť. Veľa šťastia pri vašom rozhodovaní," hovoril niekdajší boxer.

"Ste zástupcom univerzálnych hodnôt - tolerancie a mieru. Poviem vám to takto, Rusi sú olympijskí šampióni v činoch proti civilistom. Nemôžete postaviť olympijské symboly na tieto kriminálne činy, pretože sa stanete spolupáchateľom tejto ohavnej vojny," pokračoval.

Vladimir Kličko je bratom starostu Kyjeva Vitalija Klička. Obaja v minulosti spoločne trénovali a väčšiu časť profikariéry strávili v Nemecku, teda vo vlasti prezidenta MOV Bacha.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

MOV odmieta hanlivé vyhlásenia


MOV na video bývalého boxera reagoval vyhlásením, že "čo najdôraznejšie odmieta toto a ďalšie hanlivé vyhlásenia".

"Nemôžu slúžiť ako základ pre akúkoľvek konštruktívnu diskusiu," uviedol MOV a poukázal tiež na to, že podľa Charty ľudských práv OSN nesmú športovci čeliť diskriminácii na základe svojho pasu.

Možný kvalifikačný proces na OH 2024 majú pod palcom jednotlivé medzinárodné federácie. Isté je len to, že na základe dištancu od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) nemôžu Rusi či Bielorusi získať miestenku na olympijský futbalový turnaj. Dôvodom sú obavy a aj reálna hrozba, že v takom prípade by ich súperi mohli nastúpiť na zápasy.

Na začiatok marca je naplánované stretnutie čelných predstaviteľov, na ktorom by nemali chýbať zástupcovia letných olympijských športov. Tam by mali prebehnúť rokovania na tému, ktoré nastolil MOV.


Zdroj: Webnoviny.sk - Proti účasti Rusov a Bielorusov na olympiáde v Paríži bojuje aj brat starostu Kyjeva a bývalý šampión v boxe Vladimir Kličko © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britský trh je nadopovaný, skritizoval Premier League šéf La Ligy. Len Chelsea minula na hráčov vyše 200 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Arsenal prehral iba druhý zápas v aktuálnej sezóne Premier League, Everton sa výhrou dostal zo zóny zostupu