Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Protipožiarna ochrana bytu: čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?



Hasičské zbory v roku 2020 na Slovensku zaznamenali viac ako 8 tisíc požiarov. Celková škoda na majetku presiahla 45,5 tisíc eur a zomrelo 54 osôb.



Zdieľať
Protipožiarna ochrana bytu: čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Veľkému počtu požiarov je pritom možné zabrániť – stačí si domov zaobstarať ochranné prostriedky, ktoré vás na oheň včas upozornia. Aké vybavenie by vo vašej domácnosti nemalo chýbať?

Niekedy stačí pohodený ohorok cigarety alebo náhly skrat v elektroinštalácii – a príčina požiaru je na svete. Ak sa oheň začne šíriť počas vašej neprítomnosti, môže v domácnosti napáchať nenapraviteľné škody. S akou výbavou môžete podobným rizikám predchádzať?

1. Protipožiarne dvere

Vstupné protipožiarne dvere sú dnes pri činžiakoch a bytových domoch povinnosťou (hoci v praxi je tomu často inak). Zabraňujú šíreniu ohňa, tepla alebo dymu, a tým väčšinou poskytujú obyvateľom bytov dlhší čas na evakuáciu.

Pri výbere protipožiarnych dverí vyžadujte certifikát, ktorým výrobca preukáže, že dvere dokážu oheň dočasne zadržať. Ťažiskovým parametrom je tzv. požiarna odolnosť, ktorá sa udáva v minútach a vyjadruje dobu, po ktorú dvere zvládnu odolávať plameňom.

Bežné modely vydržia nápor ohňa priemerne 30-180 minút, a to v závislosti od výrobného materiálu a ďalších vlastností. Technické parametre výrobku si overíte na štítku nalepenom na výrobku.

2. Detektor požiaru

Medzi nevyhnutné ochranné prostriedky sa zaraďujú aj bezdrôtové hlásiče, ktorých nákup sa vám v prípade vzniku požiaru mnohonásobne vráti. Podľa vyhlášky č. 94/2004 Z. z., O technických podmienkach požiarnej ochrany stavieb, sú navyše detektory povinné aj pre bytové jednotky: pri rozlohe bytu do 150 m² vám postačí jeden hlásič, pre väčšie výmery sú potrebné minimálne dve zariadenia. Najčastejšie sa využívajú tepelné, optické alebo ionizačné hlásiče.

Ďalším vhodným doplnkom do domácnosti je detektor oxidu uhoľnatého, ktorý sa hromadí najmä v nevetraných priestoroch s nedostatkom vzduchu.

3. Hasiaci prístroj

Zákon ukladá vlastníkom domov a bytov tiež povinnosť vybaviť obytné priestory minimálne jedným hasiacim prístrojom. V rodinnom dome nesmie chýbať hasiaci prístroj 34A, určený na hasenie pevných látok. V byte si vystačíte s menším vodným alebo penovým hasiacim prístrojom 13A.

Nie je od veci mať po ruke ešte záložný hasiaci sprej, vďaka ktorému môžete pri súboji s ohňom získať cenné minúty navyše.

Ako vyzrieť na nečakané požiare? Riešením je prevencia

Aby ste sa doma cítili naozaj v bezpečí, máme pre vás na záver niekoľko jednoduchých rád:

  • Nezabúdajte na pravidelné revízie hlásičov, elektroinštalácií a iných rizikových zariadení.
  • Zápalky alebo zapaľovače ukladajte mimo dosahu zvedavých detí.
  • Horiace vonné sviečky uložte pred odchodom z miestnosti na bezpečné miesto.

Ako vždy platí, že prevencia je najúčinnejším riešením. Držte sa osvedčených tipov a ochránite pred požiarom nielen seba a zvyšných členov domácnosti, ale aj svoj majetok.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muža zabila munícia z druhej svetovej vojny, vytiahol ju z jazera
<< predchádzajúci článok
Muž niekoľko hodín pátral s dobrovoľníkmi po nezvestnom. Po vytriezvení zistil, že hľadá seba