Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. apríla 2019

Protivládni demonštranti vyšli do ulíc Belehradu už po 20. krátProtestný pochod v srbskom Belehrade proti prezidentovi Alksandrovi Vučičovi a jeho vláde.Zdieľať
Protestný pochod v srbskom Belehrade proti prezidentovi Alksandrovi Vučičovi a jeho vláde. Foto: TASR/AP
Belehrad 21. apríla (TASR) - Tisíce ľudí vyšli už po 20. krát do ulíc srbskej metropoly Belehrad, aby vyjadrili svoj nesúhlas s politikou prezidenta Aleksandara Vučiča. Informovala o tom agentúra AP.


Ďalší z pravidelných sobotňajších protestov sa konal deň po tom, ako sa v Belehrade uskutočnilo veľké provládne zhromaždenie. Na piatkovej manifestácii za zúčastnili desaťtisíce Vučičových priaznivcov, ktorých pozvážali autobusmi z celého Srbska, ale aj zo susedného Kosova a Bosny.

Odporcovia prezidenta Vučiča v sobotu pochodovali centrom Belehradu a pískali na píšťalky, ktoré sa stali symbolom súčasnej vlny srbských protivládnych protestov. Ich účastníci vinia prezidenta z obmedzovania slobody médií, potláčania demokracie a autokratických praktík.

Protivučičovské demonštrácie majú prevažne pokojný priebeh. Počas jedného z marcových protestov však stúpenci opozície vtrhli do budovy štátnej televízie RTS, ktorej spravodajstvo označili za tendenčné, a dostali sa do potýčok s políciou.

Vlna protivládnych protestov odštartovala vlani 9. decembra po tom, ako maskovaní násilníci zbili opozičného politika Borka Stefanoviča.

Bývalý srbský ultranacionalista Vučič dnes deklaruje, že chce Srbsko priviesť ho do Európskej únie a zároveň udržať tradične blízke vzťahy s Ruskom. Obvinenia opozície z obmedzovania demokratických slobôd odmieta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kresťania na celom svete slávia zmŕtvychvstania Ježiša Krista
<< predchádzajúci článok
Pápež počas Veľkonočnej vigílie vyzval veriacich, aby nestrácali nádej

Protivládni demonštranti vyšli do ulíc Belehradu už po 20. krát - diskusné fórum čitateľov