Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. júna 2021

Prvá posádka čínskych astronautov mieri na vesmírnu stanicu Tchien-che, ide o trojicu vedcovČína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch. Trojica vedecky orientovaných vojenských pilotov smeruje na novú čínsku ...Zdieľať
Prvá posádka čínskych astronautov mieri na vesmírnu stanicu Tchien-che, ide o trojicu vedcov

17.6.2021  - Čína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch. Trojica vedecky orientovaných vojenských pilotov smeruje na novú čínsku vesmírnu stanicu Tchien-che.


Dvaja skúsení astronauti a jeden nováčik by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré testy a experimenty, pričom sa pripravia na sériu výstupov do otvoreného vesmíru.

Štart z okraja púšte Gobi


Vesmírna loď Šen-čou 12, ktorú na obežnú dráhu vyniesla raketa Čchang-čeng 2F, vyštartovala krátko po 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) zo základne Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi.

Počas nasledujúcich štyroch až šiestich hodín by sa mali astronauti pripravovať na spojenie s Tchien-che, ktoré je podľa zástupcu vedúceho vesmírnej misie naplánované na 16:00 (10:00 SELČ).

Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul prvej čínskej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Bude vážiť viac než 60 ton


Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Vlani priviezli vzorky z Mesiaca


Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala na Mars rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prvá posádka čínskych astronautov mieri na vesmírnu stanicu Tchien-che, ide o trojicu vedcov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chladnokrvná vražda školáčky. Mesto sa ponorilo do strachu
<< predchádzajúci článok
V medzinárodnej súťaži uvedie Art Film Fest deväť silných svetových filmov

Prvá posádka čínskych astronautov mieri na vesmírnu stanicu Tchien-che, ide o trojicu vedcov - diskusné fórum čitateľov