Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2021

Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusku chce údajne získať ďalšie pôžičkyRuský prezident Vladimir Putin v pondelok privítal bieloruského kolegu Alexandra ...Zdieľať
russia_belarus_91974 37b0f5a31e7b47bd92f0b90d76b5b0cc 676x451 22.2.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok privítal bieloruského kolegu Alexandra Lukašenka. Podľa medializovaných informácií Lukašenko vycestoval do Ruska s cieľom získať pre postsovietsku republiku ďalšie pôžičky. Bieloruský líder to popiera.

Zdôraznili blízke hospodárske väzby


Podľa svojich slov neprichádza s tým, aby niečo žiadal. Po spornom Lukašenkovom znovuzvolení vlani v auguste Kremeľ výrazne rozšíril hospodársku aj politickú podporu svojmu susedovi. V septembri Putin oznámil, že Moskva Bielorusku poskytne úver 1,5 miliardy amerických dolárov.

Skôr tento mesiac denník Kommersant citoval zdroje blízke vláde, podľa ktorých sa počas Lukašenkovej návštevy bude diskutovať o ďalšej pôžičke, tentokrát v objeme tri miliardy dolárov.

Lídri sa stretávajú v letovisku Soči na pobreží Čierneho mora. V krátkych vystúpeniach pred začatím rozhovorov obaja zdôraznili blízke hospodárske a kultúrne väzby oboch krajín.

Otvorené roztržky vo vzťahoch


Rusko a Bielorusko dlhodobo úzko spolupracujú v politickej, ekonomickej aj bezpečnostnej oblasti. Otvorené roztržky v ich vzťahoch však boli bežné. V období pred voľbami z 9. augusta napríklad Lukašenko opakovane tvrdil, že Kremeľ chce Bielorusko prinútiť, aby sa vzdalo nezávislosti.

Po tom, čo Európska únia a USA označili výsledok volieb za zmanipulovaný a proti Bielorusku zaviedli sankcie, sa môže Lukašenko fakticky opierať iba o ruskú podporu, uviedla agentúra AP.Zdroj: Webnoviny.sk - Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusku chce údajne získať ďalšie pôžičky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sto miliónov je pre cestovný ruch málo, minister dopravy Doležal bude žiadať navýšenie pomoci
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku by sa mal zaviesť trvalý kurzarbeit, Krajniak informoval o dohode tripartity

Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusku chce údajne získať ďalšie pôžičky - diskusné fórum čitateľov