Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2024

Putinovým cieľom nie je dobyť mestá na východe Ukrajiny, tvrdí šéf českej diplomacie Lipavský. Čo ním teda je?Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský povedal, že Rusko pokračuje v presadzovaní svojho cieľa podkopať európsku bezpečnostnú štruktúru a Západ musí ukázať, že ...Zdieľať
hungary_czech_republic_40039 676x433 30.5.2024 (SITA.sk) - Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský povedal, že Rusko pokračuje v presadzovaní svojho cieľa podkopať európsku bezpečnostnú štruktúru a Západ musí ukázať, že si to uvedomuje.


Ako referuje web Ukrajinská pravda, šéf českej diplomacie to uviedol v štvrtkovom vyhlásení pre médiá počas neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Cieľom stretnutia je príprava na júnový samit aliancie vo Washingtone.

Návrat pred rok 1997


„Musíme vyslať silný signál Rusku, že sa nevrátime k štruktúre, ktorá existovala pred rokom 1997 (rokom expanzie NATO v Európe). Pretože to bola jedna z požiadaviek Ruska, keď začalo svoju agresiu proti Ukrajine v roku 2022,“ povedal Lipavský.

Toto je podľa Lipavského popri ruskom prekresľovaní hraníc kľúčovým cieľom ruskej vojenskej agresie a aliancia musí chápať ruské taktické akcie ako nástroje, ktoré majú Moskvu priblížiť k realizácii tohto cieľa.

Zmena bezpečnostnej štruktúry


„Putinovým cieľom nie je dobyť Charkiv alebo iné mesto na východe Ukrajiny. Jeho cieľom je prekresliť hranice a zásadne zmeniť európsku bezpečnostnú štruktúru,“ skonštatoval Lipavský.

Stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO sa koná v Česku, pretože táto krajina prevzala kľúčovú úlohu pri koordinácii vojenskej pomoci Ukrajine.


Zdroj: SITA.sk - Putinovým cieľom nie je dobyť mestá na východe Ukrajiny, tvrdí šéf českej diplomacie Lipavský. Čo ním teda je? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér Fico bol prepustený z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, má byť v Nemocnici sv. Michala v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Americký prezident Biden príde do Francúzska na 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii