Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

PZP vs. havarijné poistenie: Kedy sa oplatí pripoistiť?



PZP a havarijné poistenie predstavujú dva typy poistenia, ktoré chránia motorové vozidlá na cestách. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel? Kedy vám stačí PZP a kedy je lepšie si priplatiť a uzavrieť havarijné poistenie? Povieme si o tom v našom článku.



Zdieľať
PZP vs. havarijné poistenie: Kedy sa oplatí pripoistiť?

 

 

Čo vieme o PZP?

Povinnosť uzatvorenia PZP vyplýva zo zákona každému, kto vlastní motorové vozidlo alebo každému, kto spláca auto na lízing. Ak spôsobíte svojím vozidlom dopravnú nehodu, škodu na majetku alebo zdraví druhej osobe hradí poisťovňa.

Po uhradení PZP na vaše vozidlo dostanete od poisťovne dve karty:

  • Zelená karta – od 1. 7. 2021 už nemusí mať iba zelenú farbu, ale môže byť aj čiernobiela. Predstavuje potvrdenie o tom, že máte uzatvorené platné PZP a má medzinárodný rozmer.
  • Asistenčná karta – na jej základe môžete využívať asistenčné služby poisťovne. Každá poisťovňa ich má nastavené podľa vlastných podmienok a kritérií v poistnej zmluve.

    Pamätajte, že v prípade absencie PZP vám hrozí pokuta až do výšky 3320 eur.

TIP

Niektoré poisťovne v rámci svojich asistenčných služieb toho ponúkajú menej, iné zas viac. Pred uzatvorením je preto rozumné urobiť si porovnanie PZP, ktoré vám uľahčí výber.

Čo vieme o havarijnom poistení?

Dopravnú nehodu a škodu na vlastnom vozidle môže spôsobiť aj skúsený šofér. V takomto prípade vám príde havarijné poistenie vhod. Tento typ poistenia sa zároveň vzťahuje aj na situácie, keď vaše vozidlo zničí živelná udalosť, a tiež na škody, ktoré vám na aute spôsobia vandali alebo zlodeji.

Kasko najčastejšie kryje nasledovné poistné udalosti:

  • havária,
  • škody na vozidle (rozbitie skla, poškriabanie laku…),
  • škody spôsobené živlami (požiar, povodeň…),
  • zrážka so zvieraťom,
  • krádež vozidla alebo jeho častí,
  • úraz zapríčinený haváriou,krádež a poškodenie batožiny.

Pri havarijnom poistení je dôležitá nielen jeho cena, ale treba si dať pozor aj na nastavenie podmienok spoluúčasti. V minulosti sa najčastejšie využívala spoluúčasť vo výške 5 % (minimálne 150 eur).

V súčasnosti je v mnohých poisťovniach zaužívaná fixná spoluúčasť na vopred dohodnutej čiastke. Pri drahších autách to môže byť spoluúčasť 10 % s vopred stanoveným minimom, ktoré musíte v prípade nehody zaplatiť.

Čo vieme o havarijnom poistení?

 

PZP vs. kasko

Ako sme už v článku zmienili, základný rozdiel medzi PZP a havarijným poistením spočíva v tom, že PZP musí mať zo zákona uzatvorené každý majiteľ vozidla a na každé vozidlo, ktoré vlastní. Oproti tomu havarijné poistenie je dobrovoľné až na výnimku, pokiaľ si kúpite nové vozidlo na lízing. V tom prípade poskytovateľ úveru vyžaduje uzatvorené aj havarijné poistenie.

Ďalší rozdiel je v tom, komu bude vyplatené poistné krytie. Ak spôsobíte nehodu vy, tak škoda z vášho PZP bude hradená druhej strane. Ak ale máte uzatvorené havarijné poistenie, neobídete naprázdno ani vy. Výsledná suma, ktorá vám bude v tom prípade uhradená, bude ale znížená o vopred dohodnutú spoluúčasť.

Vedeli ste, že…

 … pri výbere havarijného poistenia je veľmi dôležité dať si pozor na výluky v poistnej zmluve? V prípade dokázanej výluky vám totiž poisťovňa nemusí poskytnúť poistné plnenie v plnej výške. Medzi najčastejšie výluky patrí napríklad úmyselné poškodenie vozidla alebo škody spôsobené nesprávnou obsluhou.

Cena PZP a havarijného poistenia

Cena PZP a havarijného poistenia sa stanovuje na základe rovnakých kritérií, pričom v oboch prípadoch nie je pevne stanovená. Vypočítava sa individuálne podľa jednotlivých výpočtových faktorov, z ktorých najdôležitejšie sú nasledovné:

  • vek držiteľa vozidla – vyšší vek znamená viac skúseností, a to tlačí cenu poistenia smerom nadol,
  • miesto bydliska – ak bývate v meste, priplatíte si viac,
  • výkon a objem motora – čím vyšší výkon a objem motora, tým bude cena vyššia,
  • hmotnosť vozidla – platí rovnaká úmera ako v predchádzajúcom prípade, rok výroby vozidla – vyšší vek vozidla znamená nižšiu cenu poistky.

 

Pamätajte, že cenu poistenia dokáže ovplyvniť aj to, či ste v minulosti mali nehodu. Škodoví vodiči si priplatia viac. Ak si chcete znížiť cenu poistky, je rozumné informovať sa v jednotlivých poisťovniach, či si náhodou nemôžete uplatniť bonus. Napríklad, ak ste za posledné roky nemali žiadnu nehodu.

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Ak si kupujete nové vozidlo, prípadne iba pár rokov jazdené, havarijné poistenie je rozumné uzatvoriť. Problém môže nastať najmä pri starších vozidlách (priemerný vek vozidiel na Slovensku je 13 rokov).

Dôvodom je, že aj menšie náklady na opravu staršieho vozidla môžu presiahnuť jeho aktuálnu trhovú hodnotu. Znamená to, že ak vám pri nehode bola spôsobená škoda, ktorá sa premietla do nákladov za opravu v hodnote 3500 eur, ale vaše vozidlo stojí reálne iba 2500 eur, poisťovňa vyhlási totálnu škodu. Od poisťovne tak dostanete iba 2500 eur.

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

 

Riešenie pre staršie vozidlá

Pokiaľ vlastníte staršie vozidlo a havarijné poistenie sa vám už neoplatí, najlepším riešením je PZP s pripoistením. Dajte si však pozor na jednotlivé ponuky poisťovní. Niektoré vám totiž ponúknu pripoistenia bezplatne, no poistné krytie je veľmi nízke. Vždy sa preto vyplatí trochu si priplatiť.

Medzi najvyužívanejšie pripoistenia patria najmä stret so zverou, poškodenie čelného skla, úraz vodiča a posádky vozidla, živelná udalosť a krádež batožiny.

Záver

Pri PZP nemáte na výber, treba ho mať uzatvorené vždy a na každom vozidle, ktoré vlastníte. Havarijné poistenie je dobrovoľné. Vyplatí sa najmä pri nových a pár rokov jazdených vozidlách. Ideálnym riešením pre staršie vozidlá je PZP s pripoistením.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministerka:Fínsko s veľkou pravdepodobnosťou požiada o členstvo v NATO
<< predchádzajúci článok
Prezident Zelenskyj ocenil statočnosť Ukrajincov, spomenul aj prvý deň invázie