Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

28. novembra 2005

RADÍ ODBORNÍK

Zdieľať
  Počula som, že pravidelný sex má blahodárne účinky na zdravie. Neveľmi tomu verím, zdá sa mi to nafúknuté. Presvedčíte ma o opaku?
Martina, 33 rokov, Bratislava

- Možno neveríte, ale pravidelný sex môže obmedziť bolesti hlavy, pocity nevoľnosti pri menštruácii alebo bolesti kĺbov pri artritíde. Ľudský mozog totiž produkuje pri orgazme látky, ktoré majú na vnímanie bolesti rovnako tlmivý účinok ako morfium. Okrem toho pravidelný sex zvyšuje počet protilátok v krvi a môže tak podľa vedcov zlepšiť vašu imunitu až o 30 %. Posilnenie obranyschopnosti tela nie je jediná preventívna funkcia sexu. Verte-neverte, podľa prieskumov zaoberajúcich sa problematikou dlhovekosti sa za každých prežitých 100 orgazmov zníži vaša šanca na predčasné úmrtie až         o 36 %. Sex tak nerobí nič iné, než že nám predlžuje život. Veď čo robí človek, keď je vzrušený? Rýchlejšie a zhlboka dýcha. Vedie to k zrýchleniu krvného obehu, a potom k lepšiemu prekrveniu a okysličeniu vnútorných orgánov. Doprajte teda svojej pečeni a ľadvinám po alkoholovom nápore starostlivosť tým najpríjemnejším spôsobom. Oplatí sa to. Sex je skvelý aj na spaľovanie kalórií. Nie som odborník na diéty, ale     8 000 spálených kalórií ročne od vás chce len jediné: skočiť trikrát týždenne do postele (alebo kamkoľvek inam) a poriadne sa pomilovať. Uznajte sama, že je to zadarmo. Sex si vie rovnako poradiť aj s celulitídou. Ženské telo pri ňom podľa najnovších údajov produkuje veľké množstvo estrogénu, ktorý sa podieľa na rýchlejšom obnovovaní kože, jej spevňovaní               a následne aj menšej celulitíde. Len máločo dokáže zahnať stres tak skvelo ako sex. Náš mozog pri sexe produkuje endorfíny, ktorým sa hovorí hormóny šťastia. Čím častejšie sa budete sexu venovať, tým viac budete v pohode, tým väčšiu budete mať chuť na sex, a tým budete šťastnejšia. Nakoniec budete najšťastnejšia na celom svete a budete zdravá ako repa.
MUDr. Svetlana Hanusová

 V poslednom období som dosť pribrala a hanbím sa pred manželom už aj vyzliecť. Som presvedčená, že nemôže mať na mňa chuť, hoci ma stále presviedča o opaku a snaží sa mi vrátiť chuť na sex. Myslím si, že to robí len z ľútosti. Takmer hladujem, aby som znovu dostala chuť na sex.
Lucia, 35 rokov, Košice

- Každá žena, ktorá sa cíti tučná alebo dokonca obézna, si je absolútne a nezvratne istá tým, že nielen ona, ale aj ostatní vnímajú jej problém s nadváhou rovnako kritickým pohľadom ako ona sama. Taká predstava môže, samozrejme, napáchať na psychike každej z nás obrovské škody, a tie sa potom premietajú predovšetkým do vzťahu s partnerom. Začína sa to tým, že sa najskôr ničíme premýšľaním o našom škaredom tele. Sme presvedčené, že pre partnera alebo manžela už nemôžeme byť atraktívne ako kedysi, a, samozrejme, predpokladáme, že nadváha je hlavným dôvodom, prečo naša polovička tŕpne od hrôzy pri predstave sexu s niečím takým bizarným, ako sme my samy. Možno by ste si však mali konečne uvedomiť, že muž nemusí vnímať naše nedostatky v takom zlom svetle ako my. Je dosť možné, že svoju ženu miluje aj pre iné kvality, než pre jej telo a tiež by sa s ňou rád pomiloval, pokiaľ by sa tomu ona tak vehementne nebránila. Zabúdame totiž na jeden dôležitý fakt - pre mužov (samozrejme, netvrdím, že pre všetkých) hrá hmotnosť omnoho menšiu rolu, než si myslíme. A to sa týka aj sexu. Potom nadváha pôsobí ako spoľahlivá antikoncepcia. Mali by ste si uvedomiť, že taká cesta aj tak nikam nevedie, a pokiaľ áno, tak jedine priamou čiarou k rozchodu s partnerom, pretože ani tí najtrpezlivejší nevydržia bez sexu večne.
MUDr. Svetlana Hanusová


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kohn 28.11. 2005
<< predchádzajúci článok
Zaslepená sexom