Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2010

Radičová chce ospravedlnenie od Európskej únieSlovenská premiérka Iveta Radičová pre denník Die Welt pred schôdzkou s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedala, že bude žiadať "oficiálne ...Zdieľať
radicova Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BERLÍN 25. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská premiérka Iveta Radičová pre denník Die Welt pred schôdzkou s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedala, že bude žiadať "oficiálne ospravedlnenie" Európskej únie za to, že kritizovala rozhodnutie slovenského parlamentu. Zákonodarný zbor totiž rozhodol o tom, že SR neprispeje na záchranný balíček EÚ a Medzinárodného menového fondu pre Grécko. "Spôsob, ako európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn, ktorý je nevolený predstaviteľ Bruselu, hovoril o slobodne zvolených členoch slovenského parlamentu, bol urážajúci," vyjadrila sa Radičová.

Slovenský parlament tento mesiac neschválil príspevok v sume 800 mil. eur na záchranný balíček pre Grécko, ktorého celková hodnota je 110 mld. eur. Toto rozhodnutie nahnevalo Brusel a Rehn to označil za "porušenie solidarity". Merkelová, ktorá bola terčom kritiky, že váha v otázke pomoci Aténam, rozhodnutie Slovenska kritizovala tiež. "Každý musí vedieť, že raz tiež môže potrebovať solidaritu iných," povedal jej hovorca Steffen Seibert minulý týždeň pre denník Financial Times Deutschland.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová odcestovala v stredu 25. augusta na jednodňovú pracovnú návštevu Nemecka. Stretnúť sa má so spolkovým prezidentom Christianom Wulffom a tiež so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa oficiálnej informácie Úradu vlády SR by témou rokovaní mala byť predovšetkým vzájomná spolupráca oboch krajín, možno však očakávať aj otvorenie otázky slovenského zamietavého postoja voči pôžičke Grécku a tiež k otázke Kosova.

Podľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR by mala premiérka Iveta Radičová s prezidentom Wulffom a kancelárkou Merkelovou zhodnotiť vzájomnú hospodársku spoluprácu oboch krajín a námety na jej ďalší rozvoj. Diskutovať by mali aj o aktuálnych hospodársko-finančných otázkach v európskej politike a o možnostiach novej spolupráce, predovšetkým v ekonomike, inováciách, nových technológiách, vede a školstve.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jeden z vrahov preméra Djindjiča je už v Srbsku
<< predchádzajúci článok
Nečas: Česko nepožičia peniaze Grécku

Radičová chce ospravedlnenie od Európskej únie - diskusné fórum čitateľov