Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2010

Nečas: Česko nepožičia peniaze GréckuPo Slovensku sa aj Česko dištancuje od finančnej pomoci eurozóny Grécku. Záchranný plán berie ČR do úvahy, nemieni sa však na ňom zúčastniť, povedal český premiér Petr ...Zdieľať
petr necas Foto: SITA/AP


VIEDEŇ 25. augusta (WEBNOVINY) - Po Slovensku sa aj Česko dištancuje od finančnej pomoci eurozóny Grécku. Záchranný plán berie ČR do úvahy, nemieni sa však na ňom zúčastniť, povedal český premiér Petr Nečas pre stredajšie vydanie rakúskeho denníka Kurier. "Pre Česko predstavuje teraz prenesenie finančných kompetencií z národnej úrovne na úroveň EÚ neprekročiteľnú hranicu," povedal konzervatívny politik.

Česko, na rozdiel od Slovenska, zatiaľ nevstúpilo do eurozóny, no plánuje tak v budúcnosti urobiť. Nečas v tejto súvislosti nevidí problém vo vlastnej krajine, kde nariadil prísnu rozpočtovú disciplínu. Oveľa dôležitejšia je podľa Nečasa otázka, či je "eurozóna po problémoch, ktoré momentálne prekonáva, vôbec schopná prijať nových členov, aj keď splnia maastrichtské kritériá". Preto nemieni určiť ani termín vstupu Českej republiky do eurozóny.

Česká vláda je však každopádne obhajcom rozpočtovej disciplíny a prísneho presadzovania Paktu stability a rastu, uviedol Nečas. V súvislosti s rozširovaním únie český premiér zdôraznil, že Praha podporuje ďalšie rozšírenie o Chorvátsko, Turecko, Island ako aj o každú krajinu, ktorá splní podmienky na vstup.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radičová chce ospravedlnenie od Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Slováci nakupujú na splátky najmä čierne elektro

Nečas: Česko nepožičia peniaze Grécku - diskusné fórum čitateľov