Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. augusta 2019

Radíme: Cestovateľov ohrozuje hnačka či úpal, dôležitá je prevenciaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 19. augusta (TASR) - Cestovateľov najčastejšie ohrozuje hnačka a úpal, netreba preto zabúdať na ich prevenciu. "Aby ste sa vyhli možným problémom a po cestovateľskej lekárničke siahali čo najmenej, dodržiavajte prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk. Rovnako dbajte na hygienu potravín a vody," radia odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Odporúčajú vyvarovať sa nezvyčajným jedlám, konzumovať dôkladne tepelne spracovanú stravu a nejesť neumytú surovú zeleninu, majonézy, vajíčka či studené misy. "Siahnite po ovocí, ktoré sa dá ošúpať, alebo je dôkladne umyté zdravotne bezpečnou vodou. Pite nápoje, vrátane vody a mlieka, len v originálnom balení - aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu zo spotrebiteľského balenia," doplnil ÚVZ SR.

Úpalu možno predchádzať chránením hlavy pomocou klobúkov a čiapok a dostatočným pitným režimom. Počas horúčav sa neodporúča pohyb vonku medzi 11. a 15. hodinou. V oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa treba vybaviť repelentami a vhodným oblečením. "Chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty. Ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom ako horolezectvo, potápanie," pripomína ÚVZ SR.

Niektoré ochorenia sa môžu manifestovať počas cesty, alebo ihneď po návrate. V prípade ochorenia sa treba hneď po návrate skontaktovať s ošetrujúcim lekárom. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach treba lekára informovať o ceste a pobyte v cudzine aj napriek tomu, že od návratu uplynul dlhší čas.

Okrem "cestovateľskej hnačky" môžu dovolenku znepríjemniť hnačkové ochorenia, ktorých pôvodcom sú salmonely, šigely, niektoré parazity, vírus spôsobujúci hepatitídu typu A, pôvodca cholery. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa cestujúcim pred cestou do zahraničia odporúča očkovanie voči niektorým ochoreniam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán varoval USA pred zadržaním supertankera
<< predchádzajúci článok
Široký: Pri riešení klimatickej zmeny je klimatická neutralita nutnosť

Radíme: Cestovateľov ohrozuje hnačka či úpal, dôležitá je prevencia - diskusné fórum čitateľov