Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

02. marca 2006

Rasťo Ekkert sa dočkal pevniny - po strastiplnej plavbe vystúpil v Indii



Cestovateľ a reportér TV JOJ Rasťo Ekkert, ktorý sa pred mesiacom vydal na cestu okolo sveta podľa knihy Jula Verna a v posledných dňoch zažíval nepredvídateľnú strastiplnú plavbu na mori, napokon šťastne dorazil do Indie.



Zdieľať
 Jeho namáhavú plavbu na pašeráckej lodi ukončila pakistansko-indická záchranná akcia a spolu s kameramanom Tomášom Tóthom, ktorý ho na tomto úseku sprevádzal, vstúpili za značného záujmu médií na indickú pôdu v prístavnom meste Ponbandur.

      "Prežil som najbezútešnejších trinásť dní svojho života. Keby som nemal satelitný telefón, s ktorým som sa mohol sporadicky kontaktovať so Slovenskom, určite by som to neprežil bez psychickej ujmy," hovorí Ekkert. Morské búrky, piráti, pašeráci a plavba oceánom s pokazeným motorom a roztrhanou plachtou v bezvetrí - táto kombinácia by v knihe vyzerala melodramaticky, no realita bola podľa Rasťa strašná. "Keď sa nám definitívne pokazil motor, boli sme dvesto kilometrov od bežných námorných trás. Posledné štyri dni plavby až do záchrannej akcie sme nevideli žiadnu loď. Stranou sme sa držali samozrejme kvôli obsahu nášho podpalubia, o ktorom sa žiadne colné orgány nemali dozvedieť. Až keď som vystúpil na indickú pôdu som uveril, že už je plavbe naozaj koniec," spomína Rasťo Ekkert.
      Keď 17. februára vstupoval na malú loď Fateh Samanat, určite netušil koľko námahy ho bude stáť prekonanie morských dvoch tisícok kilometrov. Pôvodné odhady totiž hovorili o príchode do Bombaja za 5-6 dní. Nepriaznivé počasie, zastávky pri pakistanských brehoch s nakládkou nafty určenej pre indický čierny trh, platby výpalného pakistanským pirátom a nakoniec úplné pokazenie lodného motora sú len krátkym výpočtom nešťastných udalostí, ktoré nakoniec vyústili do SOS signálu s udaním jeho aktuálnej polohy z jeho satelitného telefónu. Produkčnému zázemiu Črepín okolo sveta sa však podarila skoordinovať unikátna operácia. Presvedčili pakistanskú námornú stráž, aby riskovali možné cezhraničné problémy a ťahali Rasťovu loď až do indických teritoriálnych vôd, kým nestretli JOJkou zburcovanú indické námorníctvo, ktoré ho od Pakistancov prevzalo a odtiahlo do najbližšieho indického prístavu - Ponbandur.
      Jediný, kto z tejto záchrannej akcie nemá radosť je indický kapitán Fatehu Samant Ahmed, ktorý si v tejto chvíli už pripravuje zdôvodnenia čo a kam viezol. Ani Rasťo však nie je v očiach indických orgánov bez viny. Hoci ho dubajskí colníci bez problémov pasovo odbavili priamo na Fatehu Samanat, India tvrdí, že preprava nenámorníkov je na týchto lodiach zakázaná. Zdá sa však, že vďaka mediálnemu záujmu indických novinárov a slovenskému veľvyslanectvu v Indii sa tento problém podarí rýchlo vyriešiť. Už vo štvrtok po obede Rasťo odcestuje z Ponbanduru vlakom do Bombaja, odkiaľ bude pokračovať ďalej na svojej ceste okolo zemegule. "Kým neuplynie osemdesiaty deň cesty nič nie je stratené," hovorí optimisticky Rasťo, ktorému zostáva na zvyšok cesty ešte 52 dní.

(TASR)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ekkert sa v Dubaji nalodil na rozheganú bárku (17. 2. 2006)
 Cestovateľ Rasťo Ekkert je v dvojdňovom časovom sklze oproti plánom (10. 2. 2006)
 Rasťo Ekkert má za sebou prvý kritický moment cesty okolo sveta (6. 2. 2006)
 Redaktor Rasťo Ekkert sa vydal na cestu okolo sveta za 80 dní (1. 2. 2006)



nasledujúci článok >>
Američania si vyberali najšialenejší názov ulice
<< predchádzajúci článok
Sting bude v Bratislave koncertovať 21. júna