Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. októbra 2010

Reakcie politikov na návrh rozpočtuRozpočet neumožní investície do väzenstva, tvrdí Žitňanská Vládou schválený návrh rozpočtu rezortu spravodlivosti vníma ...Zdieľať
jurzyca Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) –
Rozpočet neumožní investície do väzenstva, tvrdí Žitňanská

Vládou schválený návrh rozpočtu rezortu spravodlivosti vníma šéfka rezortu Lucia Žitňanská rozpočet, ktorý môže v krízovom období zachovať stabilitu na súdoch a v zbore Zboru väzenskej a justičnej stráže, netvoriť dlhy tak, ako sa to dialo v minulosti, ale zároveň ako rozpočet, ktorý im neumožňuje investovať. „Čo bude v budúcnosti nevyhnutné, lebo najmä kapacity väzníc sú dnes preplnené," povedala Žitňanská po rokovaní vlády. Niektoré väznice sú naplnené na viac ako sto percent, takže investície do väzenstva budú v budúcnosti nevyhnutné. Do istej miery sa to týka aj justície. Podľa Žitňanskej sa preplnenosť v niektorých väzniciach rieši v súlade so zákonom na prechodné obdobie znižujú štandardy. „Ten problém máme najmä v ústavoch na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia,“ konštatovala ministerka.

JURZYCA: V tejto situácii som s rozpočtom relatívne spokojný

V situácii, v akej sa nachádzajú verejné situácie, vyslovil s rozpočtom pre svoj rezort minister školstva Eugen Jurzyca relatívnu spokojnosť. „Dôležité je to, že pedagogickým zamestnancom neklesajú mzdy. Práve naopak, takže relatívna spokojnosť,“ povedal po rokovaní vlády Jurzyca. Šetriť sa v školstve podľa jeho slov bude najmä na kapitálových výdavkoch, bude sa menej rekonštruovať ako rezort plánoval, čo sa týka predovšetkým vysokých škôl.

Minister sa neobáva, že zníženie rozpočtu pre Slovenskú akadémiu vied na budúci rok ohrozí fungovanie a činnosť akadémie. „Registrujem to krátenie. Rozumiem tomu, že dostávajú menej peňazí. To krátenie je v mnohých sektoroch, ale treba pri tom spomenúť aj to, že na vedu sú zvýšené financie v rámci fondov Európskej únie,“ vysvetlil.

Ministerstvo školstva by si na budúci rok malo vystačiť s rozpočtom nižším o 10,9 milióna eur oproti roku 2010. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý dnes schválila vláda. Výdavky v školstve, vede, výskume a športe sa oproti tomuto roku znížia o 0,47 percenta. Podľa návrhu sa na budúci rok znížia osobné výdavky rozpočtových organizácií o 2,67 percenta, čo súvisí s desaťpercentným šetrením na mzdách štátnych zamestnancov. Šetrenie sa však nebude týkať platov 65-tisíc učiteľov a takmer 11-tisíc vysokoškolských pedagógov.

Oproti tohtoročnému schválenému rozpočtu by mali v roku 2011 o polovicu klesnúť celkové výdavky rezortu školstva na podporu športu, a to o 43,2 mil. eur. Dôvodom je zastavenie výstavby národného futbalového štadióna, ktorý mal stáť 27,6 mil. eur. Rozpočet pre budúci rok ráta aj s dofinancovaním rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu v sume 14 mil. eur, ktorý má poslúžiť pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v SR v roku 2011. Po odpočítaní výdavkov určených na infraštruktúru v športe v roku 2011 zaznamenávame pokles oproti schválenému rozpočtu roku 2010 o 3,1 mil. eur, čo predstavuje desať percent.

Návrh štátneho rozpočtu je podľa Fica reštriktívny

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2011, ktorý dnes schválila vláda, je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica reštriktívny. "Rozpočet považujeme za reštriktívny, spôsobí prepad hospodárskeho rastu, rast inflácie," povedal Fico na tlačovej besede. Podľa neho ide o nezmyselnú politiku reštrikcie a zdražovania. Podrobnejšie sa Smer-SD k návrhu rozpočtu vyjadrí vo štvrtok na tlačovej besede. Zároveň Fico dodal, že so zadosťučinením prijal informáciu, že Slovensko má najvyšší rast hrubého domáceho produktu z krajín Európskej únie.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obvineným z podvodov s pozemkami hrozí až 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Výbuch pyrotechniky si vyžiadal 4 životy