Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. októbra 2010

Vážny má výhrady k návrhu rozpočtu rezortu dopravyPoslanec a exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) kritizuje schválený návrh rozpočtu za rezort dopravy. Výdavky na cesty a diaľnice v budúcom roku ...Zdieľať
lubomir vazny Ľubomír Vážny

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Poslanec a exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) kritizuje schválený návrh rozpočtu za rezort dopravy. Výdavky na cesty a diaľnice v budúcom roku nebudú podľa neho vyššie o 184,5 mil. eur, ako vyplýva z vládou schváleného rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013, ale sa zvýšia iba o 9,8 mil. eur. Vážny v stanovisku pre agentúru SITA to v stredu zdôvodnil tým, že v rozpočte ministerstva dopravy je započítaná aj platba dane z pridanej hodnoty vo výške 150 mil. eur pre koncesionára v rámci druhého balíka PPP. Súvisí to s pokračujúcou výstavbou úsekov rýchlostnej cesty R1 Nitra - Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice. "Minister Ján Figeľ zavádza, ak tvrdí, že má viac peňazí na cesty a diaľnice," uviedol Vážny o svojom nástupcovi.

Štát musí podľa bývalého ministra dopravy zaplatiť koncesionárovi R1 daň z pridanej hodnoty po ukončení prác a táto daň bude nakoniec čistým príjmom štátneho rozpočtu. Ministri dopravy a financií, uviedol ďalej Vážny, urobili iba špirálu a do zvýšenia výdavkov na cesty a diaľnice započítali platbu, ktorá len prejde cez kapitolu rezortu dopravy. "Ďalšou platbou, ktorá je len splátkou pre koncesionára a nie reálnym výdavkom na výstavbu, je platba 24,7 mil. eur za dostupnosť na R1," pokračoval Vážny.

Z rozpočtu rezortu dopravy je podľa Vážneho možné vyčítať aj to, že minister Ján Figeľ neplánuje z fondov postaviť už ani diaľnicu D3 cez Žilinu na úseku Strážov - Brodno. "Táto stavba bola plánovaná a pripravená na financovanie z Operačného programu Doprava 2007 - 2013 už v tomto roku. O tom, že čerpaných prostriedkov z fondov EÚ v roku 2011 nebude viac, svedčí skutočnosť, že plánované čerpanie v roku 2011 je nižšie o 30 % oproti roku 2010," dodal exminister dopravy. Plánovaný rozpočet pre cesty a diaľnice je podľa Vážneho "len fikcia niekoho, kto zastavil výstavbu diaľnic a nevie, ako ďalej."

Výdavky rezortu dopravy na cestnú infraštruktúru v budúcom roku majú predstavovať 946,28 mil. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu ministerstva na tento rok viac o 24,2 %, respektíve o 185 mil. eur. Zdroje štátneho rozpočtu z toho tvoria 596,68 mil. eur a sú medziročne vyššie o 136 % alebo o 344 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013, ktorý predložil minister financií Ivan Mikloš a vláda ho v stredu schválila s pripomienkami. Európske prostriedky na cesty majú v budúcom roku klesnúť medziročne o 29,7 % na 297,93 mil. eur a ich spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu tvorí 51,67 mil. eur, čo je menej o 39,4 %.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výdavky MZ by v roku 2011 mali klesnúť o 2,62 %
<< predchádzajúci článok
Blokáda hlavného ťahu v Sučanoch spôsobila kolóny