Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2011

Reakcie sveta na protesty v Egypte


Tagy: Egypt

Americký prezident Barack Obama v piatok v noci uviedol, že svojmu spojencovi na Blízkom východe, egyptskému prezidentovi Húsnímu Mubarakovi, osobne povedal, aby urobil "konkrétne ...Zdieľať
egypt Foto: SITA/APBRATISLAVA 2. februára  - Americký prezident Barack Obama v piatok v noci uviedol, že svojmu spojencovi na Blízkom východe, egyptskému prezidentovi Húsnímu Mubarakovi, osobne povedal, aby urobil "konkrétne kroky" pre rozšírenie práv v jeho krajine a zdržal sa násilia proti demonštrantom.


"Iste, prídu zložité dni, ale Spojené štáty sa budú aj naďalej stavať za práva egyptského ľudu a spolupracovať s jeho vládou v snahe o dosiahnutie budúcnosti, ktorá bude spravodlivejšia, slobodnejšia a nádejnejšia," povedal Obama. Jeho slová odzneli krátko po tom, ako s jeho egyptským náprotivkom dotelefonoval. V súčasnosti administratíva Bieleho domu vyzýva egyptské politické elity k umožneniu demokratických reforiem a vypísaniu nových prezidentských volieb.

Prezident EÚ Herman Van Rompuy vyjadril znepokojenie "nad špirálou násilia vedúcou k situácii, ktorá sťažuje dialóg". Van Rompuy zároveň vyzval egyptské úrady na dodržiavania práva na zhromažďovanie a slobodu slova ako aj na prepustenie osôb zadržaných počas protestov z politických dôvodov vrátane predstaviteľov opozície.

"Egyptské vedenie musí dodržiavať slobodu zhromažďovania a slobodu prejavu," vyhlásil na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Šéf OSN vyzval na dodržiavanie ľudských práv aj ostatných lídrov afrických krajín, kde v posledných dňoch a týždňoch dochádza k nepokojom. "Veľmi pozorne si všímam posledné udalosti v regióne, ktoré sa začali diať v Tunisku, potom v Egypte a teraz v Jemene, ale aj v iných krajinách. Najdôležitejšie v tejto súvislosti je zabezpečiť, aby situácia v týchto krajinách, teraz predovšetkým v Egypte, neviedla k ďalším násilnostiam," vyhlásil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.


Lídri viacerých západoeurópskych krajín medzitým adresovali egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi výzvu, aby sa "za každú cenu" vyvaroval násilia voči neozbrojeným civilistom. "Egypťania sú oprávnene rozhorčení a túžia po spravodlivej a lepšej budúcnosti," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. "Naliehavo žiadame prezidenta Mubaraka, aby začal proces transformácie, ktorý by sa mal odraziť v širokospektrálnej vláde a slobodných a spravodlivých voľbách."„Egypt prežíva znepokojujúcu situáciu, ktorú treba sledovať,“ prehlásil v reakcii na protesty proti režimu Húsního Mubaraka predseda Komisie Africkej únie (AU) Jean Ping na konferencii v Addis Abebe. Podľa Iránu by egyptské vedenie malo vypočuť demonštrantov v uliciach a odstúpiť. „ Demonštrácie sú hnutím za spravedlnosť,“ povedal iránsky hovorca rezortu diplomacie. Irán prerušil diplomatický kontakt s Egyptom v roku 1980.

Izrael sa k situácii nechce vyjadrovať, ale situáciu pozorne sleduje a analyzuje. Podľa neoficiálnych informácií by sa protesty mohli presunúť aj na palestínsku samosprávu, čo by značne skomplikovalo situáciu na Blízkom východe. Predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás už osobne volal Mubarakovi, aby ho podporil. Solidaritu s egyptským prezidentom vyjadril aj jordánsky kráľ Abdalláh.
Ministerstvo zahraničných vecí SR so znepokojením sleduje situáciu v Egypte. Odsudzuje všetky prejavy násilia a konštatuje, že ďalšie použitie sily by viedlo k ďalším obetiam. "Zároveň veríme, že egyptskí predstavitelia budú rešpektovať základné ľudské práva a občianske slobody," informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Tagy: Egypt
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chronológia: Egyptská búrka nevôle zmietla Mubarakovú moc (1. 2. 2011)nasledujúci článok >>
SR má prijať desať cudzincov s medzinárodnou ochranou
<< predchádzajúci článok
Chronológia: Egyptská búrka nevôle zmietla Mubarakovú moc

Reakcie sveta na protesty v Egypte - diskusné fórum čitateľov