Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. februára 2013

Recenzia: Nízkotučný život v GUnaGU zaručí jojo efekt návštev


Tagy: GUnaGU

Nízkotučný život, ktorý mal v piatok a v sobotu premiéru v divadle GUnaGU je trefným príkladom toho, ako na to....Zdieľať
Viliam Klimáček: Nízkotučný životDiéta za diétou, jojo efekt, alebo cvičiteľka z Michaloviec doma so stodvadsaťkilovým synom...Autor a režisér Viliam Klimáček sa ani v tomto predstavení nezaprel ako lekár. Poučenie z predstavenie samozrejme vyplýva, a to hneď dvojité. Či už vo veci životosprávy, ako aj staré známe porekadlo, že „Šustrove deti chodia bosé.“ Ale, aby si niekto nemyslel, že z predstavenia vychádza poučka za poučkou, hoci :“Ideálna hmotnosť rovná sa Reálna hmotnosť mínus Nadváha- Omega...“Toto všetko je len zhrnutie, pretože Nízkotučný život je práve naopak „tučnou“ zábavou pre divákov. Vlastné nápady herečiek Dariny Abrahámovej, Petry Polnišovej a Zuzany Mauréry, ako aj ich koučky chudnutia Zuzany Šebovej, sa lejú z ich úst slovo za slovom a so správnym nadhľadom a presvedčením. Ako totiž Klimáček pred premiérou dodal, stali sa spoluautorkami, lebo on im dodal mustru a tú dopĺňali. Politička Ingrid sa do sanatória hlási z dôvodu kandidatúry a lepšej kampane, bulimička „Krista“ „sedí“ za vyjedanie potravín a stánkov s občerstvením a autorka a novinárka Anita si chce získať svojho niekdajšieho milenca a zdvihnúť sebavedomie ... Koučka Miriam z Michaloviec zasa ako slobodná matka zarába ako môže..Toto všetko je Nízkotučný život, ktorý spojil netradičné a rozlietané kvarteto žien.

Dramaturgičku SND, Mestského divadla v Žiline, režisérku a herečku, ďalej herečku, komičku a kojacu matku dvoch detí ako i herečku pôsobiacu za hranicami, ale aj zaujímavú tvár nielen z televíznej obrazovky...Zohrať sa v čase bolo síce pre zúčastnené náročné, povinnosti trhali účinkujúcim vety v polovici, ale uvoľnenosť a nenútenosť vôbec nechýbala. Ani za cenu improvizácie, ktorá je v takomto type divadla priam nevyhnutná . Zdanlivo jednoduchá téma však so sebou priniesla horiaci spoločenský problém, tak medziľudský, politický, ako i vnútorný...Viliam Klimáček ako niekdajší anesteziológ, zakladateľ a milovník divadla spája počas celej existencie GUnaGU príjemné s užitočným. Človek sa totiž príde zasmiať sám na sebe, no vzápätí pochopí že na smiech nie je vlastne nič, skôr na slzy. A to hneď dvakrát... Predstavenie vznikajúce za behu sa rodilo za ťažkých okolností, ale výsledok sedí na javisku pivničného divadla ako uliaty. Trochu iný, nový, ale „Klimáčkovský“, taký aby pohladil a zaťal.

Autor: Jana Jurkovičová
 

Nízkotučný Život (nejem,nežijem,nemilujem)

Viliam Klimáček

Nízkotučný život (nejem. nežijem. nemilujem)

Hrajú: Petra Polnišová, Darina Abrahámová, Zuzana Mauréry, Zuzana Šebová, Viktor Horján.

Autor a réžia: Viliam Klimáček

Scéna: Peter Janků

Kostýmy: Renáta Ormandíková

Hudba: Slavo Solovic

Grafika: Andrea Labudová

Produkcia: Margareta Klimáčková, Ivana Šimlovičová, Linda Skrúcaná

Hra sa odohráva v redukčnom sanatóriu so sprísnenou kontrolou tukov, glycidov a mastných kyselín. Stretávajú sa v ňom tri ženy: Anita, redaktorka vydavateľstva, Ingrid, poslankyňa parlamentu, trpiaca bulímiou a psychicky narušená Krista.

Tri osobné príbehy troch nešťastných žien sa stávajú širšou výpoveďou o dnešnom Slovensku a predovšetkým o jeho „nízkotučnej“ morálke, citoch a viere.

Ku konečnej verzii scenára prispeli všetci herci. Väčšina tvorcov tejto hry vrátane režiséra pozná redukciu telesnej hmotnosti na vlastnej koži či už v čase minulom, prítomnom a nepochybne aj v budúcom.

Po viacročnej pauze v GUnaGU opäť hrá Petra Polnišová, ktorej patrí špeciálne poďakovanie za to, že dokázala spojiť dojčenie syna so skúškami v divadle.

Premiéra: 22. februára 2013 v divadle GUnaGU na Františkánskom nám. 7, Bratislava.


Tagy: GUnaGU
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Recenzia: Júlia ako „pojašená šestnástka“, Rómeo – technik a láska ako vírus... (5. 2. 2013)
 Recenzia: Idiot v Astorke je minimalizmus s maximálnym účinkom (28. 1. 2013)
 Recenzia: „Nový začiatok, alebo o tom, ako sa dá ušiť boj o prežitie na mieru...“ (6. 1. 2013)
 Recenzia: Astorka sníva sen o svätojánskej noci (3. 3. 2012)
 Recenzia: Len tak prišli, horká komédia alebo správa o tom, ako dedičia konali v RND (18. 12. 2011)
 Recenzia: Goldbergovské variácie v Mestskom divadle DPOH sú nevšedným zážitkom (20. 4. 2011)
 Recenzia : Život doteraz vždy išiel ďalej (21. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Legendy svetového rocku postavia v apríli rockerov do pozoru
<< predchádzajúci článok
Danica Patricková si na triumf v NASCAR musí ešte počkať

Recenzia: Nízkotučný život v GUnaGU zaručí jojo efekt návštev - diskusné fórum čitateľov