Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

Regionálne voľby sú testom pre BerlusconihoV Taliansku sa v nedeľu začali komunálne voľby považované za test pre premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý má pred sebou ešte zostávajúce tri roky jeho funkčného ...Zdieľať
Silvio Berlusconi

Foto: SITA/AP
RÍM 28. marca (WEBNOVINY) - V Taliansku sa v nedeľu začali komunálne voľby považované za test pre premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý má pred sebou ešte zostávajúce tri roky jeho funkčného obdobia. Podľa predvolebných prieskumov by dobré výsledky vo voľbách mohol zaznamenať Berlusconiho koaličný partner Severná Liga, ktorá je protiimigrantsky zameranou stranou. Účasť na voľbách bude pravdepodobne nízka odrážajúc rozčarovanie voličov z politikov po výnimočne negatívne ladenej kampani.

Na voľbách guvernérov 13 z celkového počtu 20 regiónov je oprávnených sa zúčastniť okolo 41 miliónov Talianov. Škandálmi zavalený Berlusconi, ktorého stredopravá strana Ľudia slobody (IPL) v prieskumoch nedopadla dobre, viedol intenzívnu predvolebnú kampaň v snahe dosať k volebným urnám čo najviac voličov IPL. Voľby preňho znamenajú poslednú volebnú skúšku pred ukončením jeho funkčného obdobia v roku 2013. Predpokladá sa, že ak by Severná Liga vyhrala v bohatých regiónoch Lombardsko a Benátsko, chcela by nové kreslo vo vláde a radnicu v premiérovom rodnom meste Miláno, ktoré je priemyselným hlavným mestom krajiny. Táto strana, ktorá v roku 2008 pomohla pri treťom návrate Berlusconiho do čela krajiny, v predvolebnej kampani prisľúbila zastaviť ilegálnu imigráciu a zločin.

V nedeľu o 8.00 sa v 13 regiónoch otvorilo spolu približne 50 tisíc volebných miestností. Zatvoria sa o 22.00, aby sa nasledujúce ráno opäť otvorili. V pondelok budú môcť občania voliť od 7.00 do 15.00.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico nechce vyššie dane a zavádzať nové poplatky
<< predchádzajúci článok
Dohoda EÚ o Grécku by mala rozptýliť pochybnosti

Regionálne voľby sú testom pre Berlusconiho - diskusné fórum čitateľov