Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. marca 2010

Dohoda EÚ o Grécku by mala rozptýliť pochybnosti


Tagy: Grécko

Najnovšia dohoda Európskej únie (EÚ) o Grécku by podľa Lucasa Papademosa, viceprezidenta Európskej centrálnej banky, mala rozptýliť obavy o možnom vzniku krízy v ...Zdieľať
Lucas Papademos

Foto: SITA/AP
NEW YORK 28. marca (WEBNOVINY) - Najnovšia dohoda Európskej únie (EÚ) o Grécku by podľa Lucasa Papademosa, viceprezidenta Európskej centrálnej banky, mala rozptýliť obavy o možnom vzniku krízy v Európe. Lídri eurozóny získali od medzinárodných trhov súhlas na schválenie záchrannej siete s Medzinárodným menovým fondom na pomoc zadlženému Grécku. Aj napriek obavám medzi investormi, že by sa situácia zadlženého Grécka mohla objaviť v krajinách podobných Grécku, akými sú Španielsko a Portugalsko, sa Papademos rozšírenia problémov neobáva.

Grécke problémy sa začali v minulom roku, keď grécka vláda zverejnila rozpočtový deficit v hodnote 12,7 % hrubého domáceho produktu, čo bol dvojnásobok hodnoty, ktorú krajina pôvodne uvádzala. Kríza obnovila skeptický pohľad voči bankám z Wall street po tom, čo vyšlo najavo, že veľké investičné firmy mohli byť zapletené do komplexných transakcií, ktoré umožnili Grécku zakryť veľkosť jeho dlhu. Zároveň táto situácia uvrhla Grécko do neželanej pozornosti medzinárodných trhov, pričom každý vývoj situácie v krajine ovplyvňuje ochotu investorov riskovať. Obavy investorov taktiež potlačili jednotnú európsku menu na najnižšiu hodnotu za posledných 10 mesiacov.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Grécko
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Regionálne voľby sú testom pre Berlusconiho
<< predchádzajúci článok
Volvo poputuje do čínskych rúk

Dohoda EÚ o Grécku by mala rozptýliť pochybnosti - diskusné fórum čitateľov