Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. januára 2022

Respirátory budú povinné už aj v exteriéri, vyhláška hygienikov zavádza od 19. januára ďalšie zmenyRespirátory budú po novom povinné už aj v exteriéri. Vyplýva to z nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré vyšli vo Vestníku vlády SR s účinnosťou od 19. ...Zdieľať
gettyimages 1212699643 676x451 17.1.2022  - Respirátory budú po novom povinné už aj v exteriéri. Vyplýva to z nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré vyšli vo Vestníku vlády SR s účinnosťou od 19. januára.


Táto povinnosť platí, ak ste vonku a ste vzdialení od cudzích osôb menej ako dva metre alebo ak ste účastní na hromadnom podujatí, a to aj v prípade, ak ste od cudzích ľudí vzdialení viac ako dva metre.

Lehota po prekonaní COVIDu sa neskráti


Hygienici zároveň informovali, že pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní COVIDu zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá.

„V režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami," konštatuje ÚVZ.

Zavádza sa režim OP+


Ten taktiež potvrdil, že sa od 19. januára zavádza sa nový režim OP+, ktorý bude podmienkou vstupu do vybraných prevádzok, ako sú napríklad fitness, wellness, akvaparky, kúpele a kúpeľné liečebne bez zdravotnej indikácie ale aj krátkodobé ubytovacie služby.

„Pre vysokorizikové podujatia, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne, platí od 19. januára režim OP+. Pre ostatné typy hromadných podujatí režim OP+ neplatí," informujú hygienici.

Otvárajú sa prevádzky aj služby


Plošne sa otvárajú prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov, avšak len pre režim OP+, otvárajú sa aj všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, a to pre režim OP.

Rozširuje sa zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. Konkrétne ide o predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok a knižnice.

„Zákazníci hotelov a podobných služieb krátkodobého ubytovania po tretej dávke sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym testom, táto povinnosť ostáva pre osoby s dvoma dávkami vakcíny s dvojdávkovou schémou a s jednou dávkou vakcíny s jednodávkou schémou - hotely a podobné služby budú otvorené v režime OP+," upozorňuje ÚVZ.

Rušia sa obmedzenia kapacity


Prevádzky s obmedzením otváracích hodín budú môcť mať otvorené do 22:00. Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, ako aj pre prevádzky verejného stravovania sa rušia obmedzenia kapacity.

Bude povolená prevádzka detských kútikov (v režime OP), ruší sa povinnosť len individuálnych prehliadok v múzeách a galériách. Fitness centrá budú v režime OP+, zvyšuje sa však ich maximálna kapacita na 50 osôb alebo 1 osoba na 15 štvorcových metrov.

Ubytovanie pre lyžiarske a snoubordové výcviky pre deti do 18 rokov v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu bude možné v režime OTP.

Testovanie zamestnancov raz do týždňa ostáva


Povinné testovanie nezaočkovaných zamestnancov zostáva minimálne do konca januára 2022 jedenkrát do týždňa, testovať sa nebudú musieť zamestnanci s kontraindikáciou očkovania.


Zdroj: Webnoviny.sk - Respirátory budú povinné už aj v exteriéri, vyhláška hygienikov zavádza od 19. januára ďalšie zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico poukázal na článok denníka NY Times, vraj na rovinu hovorí o výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom