Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. novembra 2019

Rezort práce v prípade Steffi podľa nezaradených poslancov nekoná



Na archívnej snímke Natália Blahová.



Zdieľať
Na archívnej snímke Natália Blahová. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 13. novembra (TASR) - Ministerstvo práce v prípade bratislavského zariadenia pre seniorov Steffi nekoná. Tvrdia to nezaradení poslanci Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Natália Blahová, ktorí upozornili na ďalšie páchanie neprávostí na klientoch.


V stredu informovali o ďalších prípadoch podozrivých prevodov bytov seniorov, podozrivom vystavovaní maturitných vysvedčení pre ošetrovateľov v zariadení, ale aj na "bielenie" účtov seniorov. "Od minulej tlačovej besedy sa nič nestalo, kompetentní z vlády a ministerstva práce nekonali. Prípad Steffi si pritom vyžaduje okamžitú akciu. Ide o majetky a životy ľudí. Páni vo vláde nekonali ste, keď sa ubližovalo a stále ubližuje bezbranným starým ľuďom a stav je vážny," vyhlásil Rajtár. Upozornil na to, že ministerstvo nekoná napriek zisteniam komisárky, že úmrtnosť v tomto zariadení je príliš vysoká. "Pán minister Ján Richter (Smer-SD), ani smrť ľudí s vami nepohne. Jedine krajská a okresná polícia v Bratislave sa snaží, začala vyšetrovanie," podotkol Rajtár.

Blahová ho doplnila, že každý deň sa na poslancov obracajú ďalší ľudia, ktorí chcú sprostredkovať, čo sa dialo v domove Steffi. "Dozvedáme sa mená a adresy konkrétnych ľudí, ktorým podľa týchto výpovedí bolo veľmi ublížené nestarostlivosťou, zanedbávaním, týraním. Dozvedáme sa adresy bytov, o ktoré mali byť dôchodcovia okradnutí krátko pred svojou smrťou, o tom, ako im boli vybielené účty a ako sa na to štát celé roky nečinne prizeral," priblížila Blahová. Spomenula prípady troch dôchodkýň. Jedna z nich trpela demenciou a ocitla sa v domove Steffi. Mesiac po tom, ako sa stala klientkou zariadenia, mal byť na jej byte odvŕtaný zámok a následne bol byt predaný dvom firmám a o krátky čas znovu predaný súčasnému majiteľovi. O druhom osude klientky zariadenia poslancov informovala jej dcéra. "Tá keď zistila, že jej matka je umiestnená do penziónu Steffi, okamžite sa rozhodla ju navštíviť. Zistila, že na podpise zmluvy o poskytovaní sociálnych služieb nie je podpísaná jej mama. Našla ju v zúboženom stave a utlmenú ťažkými psychiatrickými liekmi," doplnila Blahová s tým, že pani mali pustiť len na 5-dňovú priepustku a za to, že ju dcéra do zariadenia nechcela vrátiť, mala zaplatiť pokutu 720 eur, pričom falšovanie podpisu jej matky potvrdil aj písmoznalec. Blahová uviedla aj ďalšie prípady zneužitých seniorov.

Podľa poslancov zariadenie malo dostávať tipy na opustených seniorov od lekárov z nemocníc, ktorí odporúčali pacientom toto zariadenie. Podľa vyjadrení jednej exzamestnankyne zariadenia mali opatrovateľky do Steffi nastupovať ako pomocný personál. "Ak sa osvedčili, tak im Štěpánka Mádlová, ktorá je odborným garantom zariadenia, vybavila maturitné vysvedčenie zo zdravotníckej školy, a tak sa stali zo dňa na deň zdravotnými sestrami," uviedla Blahová. Podľa poslancov sú ľudia ochotní vypovedať pred políciou.

"Minister práce má okamžite konať. Za 12 rokov nemal silu a vôľu upraviť zákon tak, aby bolo všetko jasné. Vytvoril prostredie, v ktorom si môžu pingpongovať svoje námety na to, kto by to mal zatvoriť. Plná kompetencia je ministra práce. On musí konať," dodala Blahová.

Kiššová dodala, že toto je ukážkou toho, aký sociálny štát vyrástol na Slovensku za vlád Roberta Fica a ministrovania Richtera. "Miesto budovania sociálneho štátu sa buduje priestor pre chamtivosť. Je neuveriteľné, ako kompetentní v tejto situácii mlčia. Župy si len podávajú zodpovednosť," dodala Kiššová.

Poslanci preto vyzývajú nitriansku aj bratislavskú župu, ako aj Richtera, aby konali a nehľadali len spôsoby, ako sa situácia nedá vyriešiť. "Minister môže dať návrh na župu na výmaz zariadenia z Registra poskytovateľov sociálnych služieb, môže urobiť akýkoľvek podnet," dodala Blahová s tým, že zákon o sociálnych službách je neprehľadný dlhodobo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NÚSCH ako jediné pracovisko v Slovensku implantuje umelé srdce
<< predchádzajúci článok
Pred Nežnou revolúciou bol bytov nedostatok napriek masovej výstavbe