Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. mája 2019

Ročne zomrie až 33.000 ľudí na bakteriálnu infekciuIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 18. mája (TASR) – Každý rok zomrie 33.000 ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká. Odolnosť baktérií na liečbu postupuje oveľa rýchlejšie než vývoj nových liekov. Poukazuje na to Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP) v rámci projektu Lieky s rozumom.


"Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť," uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová. Zdôraznila, že každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nedoužíval počas choroby, odloží do domácej lekárničky.

Marián Šóth z Asociácie súkromných lekárov SR pripomenul, že antibiotiká sú účinné len pri liečbe ochorení spôsobených baktériami. "Na vírusy či plesne by sme ich teda užívali zbytočne. Rezistencia na antibiotiká však narastá nielen preto, že takúto liečbu užívame často zbytočne, ale aj pre jej nesprávne užívanie," uviedol s tým, že pacienti často očakávajú "zázračné" vyliečenie a dožadujú sa antibiotík. Podľa Šótha si neuvedomujú, že každé ochorenie si vyžaduje iný druh liečby a na zotavenie je potrebný aj istý čas.

Lekár tiež zdôraznil, že domáca lekárnička by mala obsahovať len zopár základných voľnopredajných liekov, teda akúsi prvú pomoc pri akútnom zdravotnom probléme, napríklad pri horúčke či hnačke. Ako dodal, každý zdravotný problém by sa mal riešiť v závislosti od jeho príznakov a poradiť sa pri kúpe lieku s lekárom alebo lekárnikom.

Ako Šóth dodal, nesprávnym užívaním totiž môže pacient dosiahnuť nielen neúčinnosť liečby, ale si privodiť aj zbytočné či dokonca závažné zdravotné problémy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS: O nominácii do EK by mala hovoriť vláda aj s opozíciou
<< predchádzajúci článok
M. Lajčák navštívi Uzbekistan, Turkmenistan a Tadžikistan

Ročne zomrie až 33.000 ľudí na bakteriálnu infekciu - diskusné fórum čitateľov