Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2007

Rok 2008 bude rokom Európskeho medzikultúrneho dialóguRok 2008 bude rokom Európskeho medzikultúrneho dialógu. Informoval o tom eurokomisár pre ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. decembra (SWEBNOVINY) - Rok 2008 bude rokom Európskeho medzikultúrneho dialógu. Informoval o tom eurokomisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ. Dialóg podľa neho nie je prejavom slabosti, ale zrelosti. "Je to viac než súčet dvoch monológov v čase narastajúcej rozmanitosti," povedal novinárom na dnešnom stretnutí s predstaviteľmi kultúrnej obce na tému Európska stratégia pre kultúru v globalizovanom svete a postavenie slovenských, regionálnych a lokálnych aktérov v tomto procese. "Vytváranie podmienok a spolupráca má kultúrny, politický, ekonomický a sociálny význam. Teším sa, že dialóg tomu môže pomáhať. Som presvedčený, že v ňom treba pokračovať," uviedol Figeľ. Podľa Figeľa je kultúra vnímaná ako protipól alebo oddelený svet od hospodárstva. "V skutočnosti je katalyzátorom kreativity. Kultúra je o vzťahoch, a vzťahy sú rozhodujúce nielen pre miestny či lokálny vývoj, ale aj pre národy," povedal.S predstaviteľmi divadiel aj širšieho kultúrneho zázemia dnes Ján Figeľ a štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Augustín Jozef Lang hovorili aj o programe Kultúra 2007. Je to program Európskej komisie (EK), generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru. Ide o nový program EÚ, ktorý trvá od začiatku tohto roka až do konca roka 2013. Je vytvorený pre všetky kultúrne odvetvia a kategórie kultúrnych subjektov. Cieľom programu je zlepšiť spoločný európsky kultúrny priestor, ktorý sa zakladá na spoločnom kultúrnom dedičstve, prostredníctvom rozvoja spolupráce medzi tvorcami, kultúrnymi aktérmi a inštitúciami krajín, ktoré sa na programe zúčastňujú.


Na stretnutí sa diskutovalo aj o podpore tvorby. Figeľ skonštatoval, že je "dôležitá na zachovanie identity národa, ale aj pre regionálny či celoštátny rozvoj". "Tvorivý priemysel" je veľmi dôležitý pre celkový aj hospodársky vývoj, tvrdí eurokomisár. Podľa štatistiky v ňom v Európe pracuje takmer šesť miliónov ľudí, na Slovensku je to vyše 40-tisíc pracovníkov.


Štátny tajomník ministerstva kultúry Lang ocenil prácu Jána Figeľa na poste komisára. "Je veľkým plusom pre Slovensko mať komisára na takej úrovni. Slovensko v tejto sfére získalo pomerne dobrú autoritu a pozíciu. Preukazuje sa to aj na spolupráci s UNESCO a EÚ," povedal. Dodal, že ministerstvo si je vedomé veľkej zodpovednosti vo vzťahu ku kultúre, ale najmä šancí, ktoré EÚ dáva. "Ako malý štát by sme z nich mali vyťažiť maximum," uviedol.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matku, ktorá zabila svojho štvorročného syna, vzali do väzby
<< predchádzajúci článok
V decembri sa utopilo už viac ako dvesto ilegálnych migrantov

Rok 2008 bude rokom Európskeho medzikultúrneho dialógu - diskusné fórum čitateľov