Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2018

Rok po nadobudnutí platnosti CETA môžu byť európski exportéri spokojníEurópska komisia (EK) pripomenula, že v piatok 21. septembra uplynie prvé výročie od nadobudnutia provizórnej platnosti Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel 20. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) pripomenula, že v piatok 21. septembra uplynie prvé výročie od nadobudnutia provizórnej platnosti Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA).


Podľa správy EK sú už prvé príznaky, že dohoda o voľnom obchode prináša zisky a výhody pre vývozcov z členských krajín EÚ.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti priznala, že je spokojná s doterajším pokrokom obchodných vzťahov medzi EÚ a Kanadou.

"Predbežné údaje ukazujú, že v tejto fáze máme čo oslavovať," uviedla v správe pre médiá. "Vývozy celkovo vzrástli a mnohé odvetvia zaznamenali pôsobivý rozmach. Naše partnerstvo s Kanadou je silnejšie ako kedykoľvek predtým - strategicky aj ekonomicky. Spoločne voláme po otvorenom medzinárodnom obchodnom poriadku založenom na pravidlách a CETA je toho jasným dôkazom," spresnila komisárka.

Exekutíva EÚ s odvolaním sa na najnovšie dostupné štatistiky, ktoré pokrývajú obdobie od októbra 2017 do júna 2018, upozornila, že od vstupu CETA do platnosti medziročné vývozy vzrástli o viac ako sedem percent. Najvýznamnejší vývoz z krajín EÚ predstavujú rezort strojárstva, mechanické zariadenia a obuv (vyše 8 %), lieky a nábytok (viac ako 10 %), a najmä kozmetika a odevný priemysel (vyše 11 % nárast).

Pokiaľ ide o agropotravinárske výrobky, kde v súvislosti s CETA mali Európania najväčšie obavy, najviac sa darilo exportom čokolády (nárast o 34 %), ovocia a orechov (29 %), spokojní boli aj exportéri šumivého vína (11 %) a whisky (5 %).

Komisárka Malmströmová navštívi Kanadu 26. a 27. septembra, aby s partnermi z Ottawy zhodnotila pokrok vo vzájomných obchodných vzťahoch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cestujúcich v okrese Nové Zámky a Levice vozí päť nových autobusov
<< predchádzajúci článok
Bývalý pápež Benedikt XVI. pokarhal nespokojného nemeckého kardinála

Rok po nadobudnutí platnosti CETA môžu byť európski exportéri spokojní - diskusné fórum čitateľov