Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. mája 2024

Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora na postupe Izraela v Rafahu nič nezmení, naznačil minister GantzMinister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz naznačil, že izraelská armáda napriek rozhodnutiu Medzinárodného ...Zdieľať
israel_politics_wartime_politics_70142 676x451 24.5.2024 (SITA.sk) - Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz naznačil, že izraelská armáda napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) nezmení svoju kampaň v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.


Súdny dvor v piatok nariadil Izraelu, aby prestal s ofenzívou v meste, a Gantz je zatiaľ najvyššie postavený predstaviteľ krajiny, ktorý na nariadenie reagoval.

Posledná bašta Hamasu


Izrael sa podľa Ganca vydal na „spravodlivú a nevyhnutnú kampaň po brutálnej masakre jeho občanov“, a to zahŕňa aj vyslanie vojakov do Rafahu. Mesto na hranici Pásma Gazy a Egypta je podľa Izraela posledná bašta militantného hnutia Hamas, proti ktorému vedie Izrael vojnu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


„Budeme pokračovať v operáciách v súlade s medzinárodným právom, kdekoľvek budeme pôsobiť, pričom budeme v najlepšom možnom rozsahu chrániť civilné obyvateľstvo. Nie pre ICJ, ale pre to, kto sme a hodnoty, ktoré zastávame,“ vyjadril sa Gantz.

Mali by otvoriť aj hraničný priechod


Medzinárodný súdny dvor nemá políciu, ktorá by vymáhala jeho nariadenia, a tak je veľmi pravdepodobné, že Izrael sa ním riadiť nebude.

Izrael by mal podľa ICJ tiež otvoriť hraničný priechod v Rafahu. Súdny dvor však nevyzval na prímerie v celom Pásme Gazy, ako ho o to žiadala Juhoafrická republika.


Zdroj: SITA.sk - Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora na postupe Izraela v Rafahu nič nezmení, naznačil minister Gantz © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzinárodný deň nezvestných detí si pripomína celý svet, v Európe ich každý rok nahlásia štvrť milióna
<< predchádzajúci článok
Josep Borrell žiada od Moskvy vysvetlenie, prečo Rusi odstránili estónske bóje na rieke Narva