Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. decembra 2019

RTVS uvedie na Štedrý deň novú rozprávku Čarovný kamienokNa archívnej snímke generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.Zdieľať
Na archívnej snímke generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Foto: TASR - Marko Erd
 
Bratislava 10. decembra (TASR) – Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) uvedie v premiére na Štedrý deň 24. decembra televíznu vianočnú rozprávku Čarovný kamienok. Režisérkou filmu je Kristína Herczegová, dramaturgom Dana Hlavatá, autorkou námetu a scenára je Naďa Jurkemik s Kristínou Herczegovou.


V hlavných úlohách sa predstavia Zuzana Bydžovská (striga Sebela), Ady Hajdu (strigôň Bendegúz), Adela Mojžišová (sedliacke dievča Magdaléna), Ivana Mikulčíková-Wojtylová (vdova Anna), Jakub Jablonský (mlynár Matúš), Daniel Žulčák (mladý gróf Henrich), Anna Javorková (kráľovná Nabbiel), Ivo Gogál (gróf Andráš) a ďalší umelci. Produkcia sa rozprávky realizovala od 15. mája do 20. júla, celkom bolo 25 filmovacích dní, z toho 20 v exteriéroch - v prírode na štyroch rôznych miestach. Titulnú skladbu V tichu nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu s folkovou speváčkou Veronikou Rabada.

Snímka je humorne ladenou televíznou rozprávkou o čarovnom kamienku, ktorý plní želania, a o sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť. Čarovný kamienok vnáša do duší a sŕdc nenávisť, zlobu, hašterivosť, ale i lásku, dobro a súcit podľa toho, čo si ľudská bytosť želá. Čarovný kamienok sa po mnohých krušných i ľudsky krásnych chvíľach nakoniec vracia späť, do rúk vládcov lesa.

Príbeh zavedie diváka do rozprávkovej krajiny, kde žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tam žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné.

Vládcovia lesa darovali strigôňovi Bendegúzovi (Ady Hajdu) a strige Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína a sestry Júlie prichádza mladý gróf Henrich, ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš a jeho sestra, grófka Júlia. Divák sa dozvie, či vyhrá stávku Bendegúz, alebo Sebela.

„Bol to tajný zámer, aby sme potešili detského aj dospelého diváka. Je to náročné, miestami sme si museli dávať pozor, aby sme udržali hranicu, nech si v tom nájde to dôležité detský aj dospelý divák. Lokácie, ktoré sme si vybrali, boli zámerné. Boli ďaleko a boli nedostupné, niekedy miestami divoké. Pre mňa to bola Ľubochnianska dolina, to je moje srdcovka, poznám ju od detstva. Hľadali sme mlyny, potrebovali sme mlyn obklopený prírodou, Kvačianska dolina bola úplne prvý tip. Našli sme aj ďalšie nádherné kolácie, ktoré našiel náš architekt,“ povedala pre TASR režisérka Kristína Herczegová.

„Prostredia, kde sme nakrúcali, boli nádherné. Slovensko je nádherná krajina, rozprávku som videl teraz celú a som na ňu pyšný. Boli sme pri nakrúcaní jeden tím,“ dodal Ady Hajdu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúšan Handke si v Štokholme prevzal Nobelovu cenu za literatúru
<< predchádzajúci článok
Bratislavské Kino Lumiére uvedie Cudzinca v raji