Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. apríla 2021

Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí ŠojguMasívne zhromažďovanie ruských vojsk na západe Ruska je podľa tamojšieho ministra obrany súčasťou cvičení na pripravenosť voči hrozbám z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Sergej ...Zdieľať
rusko 676x451 13.4.2021  - Masívne zhromažďovanie ruských vojsk na západe Ruska je podľa tamojšieho ministra obrany súčasťou cvičení na pripravenosť voči hrozbám z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).


Sergej Šojgu povedal, že manévre, ktoré znepokojili susednú Ukrajinu a vyžiadali si varovania od NATO, budú trvať ďalšie dva týždne. Šéf rezortu obrany sa tak vyjadril na stretnutí s poprednými predstaviteľmi ozbrojených síl.

Ohrozené Rusko


Šojgu uviedol, že súčasné cvičenia sú reakciou na pretrvávajúce úsilie Spojených štátov a ich spojencov v NATO o posilnenie síl blízko ruských hraníc.

Za ostatné tri týždne preto v rámci „odpovede na vojenské aktivity aliancie ohrozujúce Rusko“ ruské ozbrojené sily vyslali na západ dve vojská a tri vzdušné formácie.

„Vojaci ukázali svoju plnú pripravenosť splniť úlohy na zabezpečenie bezpečnosti krajiny,“ povedal.

Spojené štáty a ich spojenci vyjadrili znepokojenie nad zhromažďovaním sa vojakov pozdĺž hranice s Ukrajinou a čoraz početnejšie porušenia prímeria na východe Ukrajiny, kde sú ruskí separatisti a ukrajinské sily v konflikte od anexie Krymu Moskvou v roku 2014.

Americké lode v Čiernom mori


Americký prezident Joe Biden podľa Bieleho domu vyzval v utorok v telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na deeskaláciu napätia.

Pri samostatných stretnutiach s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom zase šéf americkej diplomacie Antony Blinken a generálny tajomník NATO vyjadrili silnú podporu Ukrajine a varovali Rusko pred budovaním vojenskej prítomnosti pri hraniciach.

V tomto napätom čase tiež USA upozornili Turecko, že ich dve vojnové lode priplávajú 14. a 15. apríla do Čierneho mora a zostanú tam do 4. a 5. mája.

Otvorená provokácia


Lode amerického námorníctva robia takéto návštevy v Čiernom mori v ostatných rokoch pravidelne, čo sa stretáva s negatívnym postojom Moskvy.

Aj teraz námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov odsúdil príchod lodí ako otvorenú provokáciu a dodal, že „americké lode nemajú absolútne čo robiť pri našich brehoch“.

Zároveň varoval USA pred rizikom rôznych incidentov a že by sa „pre svoj vlastný prospech mali držať ďalej od Krymu a nášho čiernomorského pobrežia“.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Do Ukrajiny sa pre situáciu na Donbase vráti gruzínsky veľvyslanec (11. 4. 2021)
 Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať (3. 4. 2021)
 Porošenko: Ukrajina presunie k hranici s Ruskom vojenské jednotky (3. 12. 2018)
 Putin: Ukrajinské vedenie nemá záujem o mierové riešenie konfliktu (2. 12. 2018)
 Kerčský prieliv je pre ukrajinské plavidlá prístupný bez ohraničení (30. 11. 2018)
 Porošenko: Na hraniciach s Ukrajinou sa hromadia ruské tanky (30. 11. 2018)
 Porošenko vyzval NATO vyslať ku Krymu lode (29. 11. 2018)
 F. Mogheriniová: Použitie sily v Kerčskom prielive je neprijateľné (29. 11. 2018)
 Všetci ukrajinskí námorníci zajatí pri Kerčskom incidente sú vo väzbe (28. 11. 2018)
 Porošenko: Stanné právo sa nebude týkať všetkých ukrajinských oblastí (27. 11. 2018)nasledujúci článok >>
Českí komunisti už nebudú tolerovať menšinovú vládu premiéra Andreja Babiša
<< predchádzajúci článok
Primátor Ružomberka Čombor sa bráni v prípade sporného ocenenia historika Františka Vnuka

Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu - diskusné fórum čitateľov