Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2018

Ruské úrady začali blokovať prístup k aplikácii TelegramIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Moskva 16. apríla (TASR) - Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) začala v pondelok blokovať prístup k internetovej aplikácii Telegram. Prístup k nej bude úplne zablokovaný v najbližších hodinách, spresnil podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy riaditeľ služby Roskomnadzor Alexandr Žarov.


Stanica Echo Moskvy spresnila, že aplikácia Telegram funguje s veľkými výpadkami a internetová stránka Telegram.org nie je dostupná vôbec.

Roskomnadzor začal blokovať prístup k Telegramu na základe rozhodnutia súdu z minulého piatku. Toto rozhodnutie prišlo týždeň po tom, ako Roskomnadzor požiadal justíciu o obmedzenie prístupu k Telegramu.

Tomuto vývoju predchádzalo odmietnutie danej spoločnosti poskytnúť ruským štátnym bezpečnostným službám prístup k správam užívateľov Telegramu. Úrady tvrdia, že potrebujú prístup k týmto šifrovaným materiálom pri vyšetrovaní závažných zločinov vrátane teroristických útokov, informovala agentúra AP.

Moskovský súd rozhodol, že Telegram bude v krajine zablokovaný dovtedy, kým úradom neposkytne kľúč k rozšifrovaniu užívateľských správ. Telegram má celosvetovo viac než 200 miliónov užívateľov. Aplikácia im umožňuje komunikovať pomocou zašifrovaných správ, ktoré tretia strana vrátane vládnych úradov nedokáže rozlúštiť.

Telegram vyvinul ruský podnikateľ Pavel Durov, ktorý tvrdí, že ruská bezpečnostná služba FSB porušuje práva užívateľov. Úrady argumentujú tým, že aplikácia je v značnej miere využívaná násilnými extrémistami. Durov podľa agentúry Reuters opakovane vyhlásil, že jeho spoločnosť ruským úradom kľúč neposkytne.

Telegram je už druhou globálnou sieťou - po LinkedIn -, ktorá dostala v Rusku zákaz. LinkedIn zablokovali v roku 2016, keď súd uznal túto spoločnosť za vinnú z porušovania zákona, ktorý požaduje, aby spoločnosti spracovávajúce osobné dáta ruských občanov mali svoje úložiská na území Ruskej federácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Už viac ako polovica Slovákov investovala do rekonštrukcie bytov
<< predchádzajúci článok
Viceprimátor Košíc M. Petruško bude mesačne poberať 3757 eur

Ruské úrady začali blokovať prístup k aplikácii Telegram - diskusné fórum čitateľov