Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júla 2022

Rusko a Bielorusko sú si bližšie ako nikdy predtým, podľa Putina za to vďačia tlakom zo ZápaduPolitický tlak zo Západu podľa ruského prezidenta Vladimira Putina zrýchľuje integráciu Bieloruska s Ruskom. Šéf Kremľa to vyhlásil na piatkovom bilaterálnom fóre, ...Zdieľať
russia_belarus_23119 0254447ceace4e76bf4997c6bbb9deb4 676x450 1.7.2022 (Webnoviny.sk) - Politický tlak zo Západu podľa ruského prezidenta Vladimira Putina zrýchľuje integráciu Bieloruska s Ruskom. Šéf Kremľa to vyhlásil na piatkovom bilaterálnom fóre, informuje spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Tlak a sankcie


„Bezprecedentný politický a spoločenský tlak takzvaného kolektívneho Západu nás tlačí k urýchleniu procesu zjednocovania: spoločne minimalizovať škody z nezákonných sankcií, zjednodušiť zvládnutie produkcie požadovaných produktov, rozvíjať nové kompetencie, rozšíriť spoluprácu so spriatelenými krajinami,“ povedal Putin.

Bielorusko a Rusko v roku 1997 podpísali dohodu o spoločnej únii, ktorej cieľom bolo obnoviť niektoré úzke väzby prerušené po rozpade Sovietskeho zväzu.

Protesty proti Lukašenkovi


Nadšenie bieloruského autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka z užšej politickej integrácie odvtedy narastalo a opadalo, rovnako ako ekonomická závislosť Bieloruska od Moskvy.

Lukašenko začal byť Rusku viac naklonený koncom roka 2020, keď mu Putin poskytol politickú a finančnú podporu v čase potláčania vlny protivládnych protestov vyvolaných prezidentskými voľbami, o ktorých opozícia a medzinárodní pozorovatelia tvrdia, že boli zmanipulované.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko a Bielorusko sú si bližšie ako nikdy predtým, podľa Putina za to vďačia tlakom zo Západu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európa bude stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Neprestaneme, kým nezvíťazíte, vyhlásila Von der Leyenová (video)
<< predchádzajúci článok
Česko prebralo štafetu a bude predsedať Európskej únii, premiér Fiala predstavil hlavné priority