Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júna 2013

Rusko chce podmorskými káblami dovážať do Japonska elektrinuRusko by chcelo prostredníctvom podmorských káblov dovážať do severného Japonska elektrinu. Informoval o tom v piatok japonský ekonomický denník Nikkei. Návrh predpokladá export elektriny ...Zdieľať
elektrina TOKIO 1. júna (WEBNOVINY) - Rusko by chcelo prostredníctvom podmorských káblov dovážať do severného Japonska elektrinu.


Informoval o tom v piatok japonský ekonomický denník Nikkei. Návrh predpokladá export elektriny generovanej z vodných a fosílnymi palivami poháňaných elektrární na ostrove Sachalin vo východnom Rusku, ktorý je v blízkom susedstve severojaponského ostrova Hokkaidó.

Ak by sa plán zrealizoval, išlo by o prvý dovoz elektriny do Japonska, tvrdí denník. Nikkei sa pritom odvoláva na rozhovor s Alexejom Kaplunom, ktorý je vedúcim pracovníkom najväčšej energetickej spoločnosti na ruskom Ďalekom východe RAO Energy System of East. Kapacita prepojenia by mala do roku 2025 dosiahnuť 4 gigawatty a celkové náklady na projekt sa podľa novín odhadujú na 5,68 mld. USD.

Japonské spoločnosti Softbank Corp a Mitsui & Co a ruská energetická spoločnosť Inter Rao preverujú možnosti dovozu elektriny z Ruska už od februára. Japonskí dodávatelia energie totiž bojujú pri zabezpečovaní stabilných dodávok elektriny s problémami, keďže po katastrofe vo Fukušime v roku 2011 sú takmer všetky japonské jadrové elektrárne odstavené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Národné divadlo patrí v sobotu Medzinárodnému dňu detí
<< predchádzajúci článok
Slováci bývajú vo vlastnom, nájomný trh skoro neexistuje

Rusko chce podmorskými káblami dovážať do Japonska elektrinu - diskusné fórum čitateľov