Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júna 2013

Slováci bývajú vo vlastnom, nájomný trh skoro neexistujeSlovensko má po Rumunsku a Litve tretí najvyšší podiel súkromného bývania (90,2 %) v rámci členských krajín EÚ. Ako ďalej informuje UniCredit Bank v analýze, vo vlastnom bez úveru u ...Zdieľať
sasova byty panelak BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Slovensko má po Rumunsku a Litve tretí najvyšší podiel súkromného bývania (90,2 %) v rámci členských krajín EÚ.


Ako ďalej informuje UniCredit Bank v analýze, vo vlastnom bez úveru u nás býva až 82 % obyvateľov, v dome alebo byte zaťaženom úverom na bývanie žije len 8,2 % Slovákov. Zvyšných 9,8 % obyvateľov žije v prenajímanom obydlí.

Ako ďalej informuje UniCredit Bank, táto situácia na Slovensku vznikla začiatkom 90. rokov po páde bývalého režimu, kedy sa začali hromadne odkupovať družstevné a nájomné byty za pomerne nízke ceny. Túto kúpu tak dokázali uskutočniť z vlastných zdrojov.

Navyše trh s úvermi na bývanie v danom období na Slovensku nebol podľa UniCreditu ani rozvinutý. "Väčší rozmach trhu s úvermi na bývanie a nárast cien nehnuteľností sme mohli pozorovať až v tomto tisícročí. Trh s nájomným bývaním v súčasnosti na Slovensku takmer neexistuje," uvádza sa v analýze.

Banka vychádzala z údajov Eurostatu, pričom v krajinách EÚ prevažuje trend bývať vo vlastnom obydlí. V roku 2011 žilo približne 70,7 % populácie EÚ v dome alebo byte obývanom jeho vlastníkom, z toho 43,1 % obyvateľov žilo v dome alebo byte obývanom vlastníkom, ktorý nebol zaťažený pôžičkou alebo hypotékou a 27,6 % v nehnuteľnosti s nesplatenou pôžičkou alebo hypotékou.

Vysoký podiel nájomného bývania môžeme pozorovať prevažne v krajinách západnej Európy, u obyvateľov východného bloku, naopak, prevažuje súkromné vlastníctvo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko chce podmorskými káblami dovážať do Japonska elektrinu
<< predchádzajúci článok
Slováci chcú ísť cez leto najmä k Stredozemnému moru

Slováci bývajú vo vlastnom, nájomný trh skoro neexistuje - diskusné fórum čitateľov